19 kwietnia 2009 r. (niedziela) w Szczecinie odbędzie się „XVII Szczecińskie Święto Roweru - Dzień Ziemi", które organizuje Zachodniopomorski Oddział Polskiego Towarzystwa Turystyczno – Krajoznawczego. Miasto Szczecin objęło patronatem to wydarzenie.

Plan obchodów - atrakcje dla dzieci

W planach obchodów święta jest przejazd dorosłych uczestników o godz. 11.30 przez Plac Grunwaldzki, a następnie od godz. 12.30 na polanie przy ul. Miodowej zostanie zorganizowany festyn, na którym bedą m.in. gry, zabawy i konkursy dla dzieci i młodzieży ze znajomości znaków drogowych i przepisów ruchu drogowego. Wszyscy uczestnicy otrzymają opracowane przez Zachodniopomorski Oddział PTTK materiały dotyczące bezpieczeństwa rowerzystów i perspektyw budowy ścieżek rowerowych w Szczecinie.

Nie pedałuj po pijaku

Należy pamiętać, że oprócz przyjemności płynącej z nieskrępowanej możliwości poruszania się po mieście rowerem, rowerzystów obejmują również przepisy ruchu drogowego i pewne obowiązki. Nie wolno prowadzić po pijanemu, jak to uczynił ostatnio pewien rowerzysta zatrzymany 15 kwietnia przez Oddziału Prewencji Policji.Rowerzysta okazał się nietrzeźwy, a wynik badania na zawartość alkoholu w organizmie 52-letniego mężczyzny wykazał 1,6 promila.

Za kierowanie jednośladem po wypiciu alkoholu mężczyźnie przedstawiono zarzut z art.178a§2 kk, za co grozi kara do roku pozbawienia wolności.

O czym należy pamiętać jeżdżąc rowerem?

Niepełnoletni rowerzyści zobowiązani są również do jazdy z kartą rowerową bądź po ukończeniu 18 roku życia – z dowodem osobistym. Rower poruszający się po drodze publicznej lub w strefie zamieszkania obowiązkowo musi być wyposażony w oświetlenie: z przodu – światło pozycyjne barwy białej lub żółtej, z tyłu – światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt, światło pozycyjne barwy czerwonej, które może być migające.

Zgodnie z przepisami Prawo o ruchu drogowym kierujący rowerem ma obowiązek używać świateł m.in. w porze od zmierzchu do świtu. Naruszenie tego obowiązku stanowi wykroczenie, zagrożone grzywną w wysokości 50 zł (bez punktów karnych).

Pamiętajcie, drodzy Rowerzyści, prawidłowe oznaczenie roweru i przyczepianie sie Policji do braku odblasków przy jednośladzie jest w rzeczywistości tylko i wyłącznie w Waszym interesie - tylko w 2007 roku rowerzyści uczestniczyli w 5258 wypadkach. Zginęło w nich 516 osób a 4968 rannych. Często powodem wypadków jest właśnie słaba widoczność źle oznaczonych rowerzystów po zmroku.