Rozpoczął się proces rewitalizacji wyjątkowego pomnika przyrody w gminie Gryfino. Pierwszy krok – zbiór szyszek – już za nami.
Wygięte sosny tworzące dzisiejszy Krzywy Las starzeją się, część z nich zaczyna powoli zamierać. Założenie powierzchni zastępczych ma podarować Krzywemu Lasowi drugie życie. Dzięki temu tę atrakcję turystyczną będą mogły podziwiać przyszłe pokolenia. Lutowy zbiór szyszek był pierwszą próbą pozyskania nasion, które zostaną wykorzystane do zasiania jednej z planowanych powierzchni zastępczych.
– Po dojrzeniu, gdy na zewnątrz panuje ciepło, szyszki otwierają się na drzewach, a lekkie, oskrzydlone nasionka rozwiewane są przez wiatr. Chcąc otrzymać nasiona, szyszki sosnowe należy zatem pozyskiwać z drzew w okresie zimowym, gdy są one jeszcze „zamknięte” – wyjaśnia Lidia Kmiecińska z Nadleśnictwa Gryfino.
– Obserwacje drzew tworzących Krzywy Las wskazują, że nie obradzają one już szyszek tak intensywnie jak przed laty lub obradzają je bardzo kapryśnie. Tych, które kryją w sobie nasionka, trzeba było zatem szukać pośród tych już otwartych. Do kolejnego zbioru trzeba będzie powrócić zapewne w przyszłym roku. Wszystko po to, aby w końcowym efekcie uzyskać i ilość, i jakość nasion, która pozwoli na wyhodowanie idealnych sadzonek – mówi Jakub Matura, kierownik Biura Promocji i Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta i Gminy w Gryfinie. – Posłużą one do założenia powierzchni, na której będzie można obserwować czy drzewka powtórzą krzywizny, jakie obserwujemy u ich rodziców. Po uzyskaniu odpowiedniej ilości szyszek zostaną one przekazane do specjalistycznej wyłuszczarni. Tam podda się je odpowiedniej obróbce, która pozwoli na otrzymanie nasion – tłumaczy.
Na drugiej z zaplanowanych powierzchni zastępczych krzywizny sosnowych pni powstaną dzięki – dokonanym przez leśników – celowym deformacjom młodych drzew.
Pierwsze prace związane z nasadzeniami planowane są na październik 2021 roku.
Rewitalizacja Krzywego Lasu prowadzona jest dzięki wspólnemu zaangażowaniu Gminy Gryfino, Nadleśnictwa Gryfino oraz Fundacji PGE i Grupy PGE. Projekt jest częścią programu „Lasy Pełne Energii” realizowanego w Grupie PGE od 21 lat.
Komentarze
4