W pobliżu skrzyżowania ulic Twardowskiego i 26 Kwietnia powstaje nowa główna siedziba Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Szczecinie. – To świetne miejsce pod względem lokalizacji. Blisko centrum, bardzo dobrze skomunikowane, to wszystko pozwoli skrócić czas dojazdu do chorych – podkreśla marszałek Olgierd Geblewicz.

W poniedziałek marszałek z bliska przyglądał się postępowi prac na placu budowy. Nowa infrastruktura dla ratowników powstaje w miejscu wyburzonej starej zabudowy gospodarczo-magazynowej (patrząc od strony 26 Kwietnia, za sklepem Biedronka). W ich miejscu stanęły dwa budynki.

Symulatory dla kierowców i ratowników

W pierwszym, zlokalizowanym w głębi działki, będzie znajdować się część administracyjno-szkoleniowa. Zaplanowano tam m.in. pomieszczenia biurowe, gospodarcze i magazyny.

Bardzo ważnym elementem będzie tutaj centrum szkoleniowe. Jest już gotowy symulator części medycznej karetki, w którym ratownicy mogą ćwiczyć wszystkie procedury, wykonując je w czasie realnie odwzorowanego przejazdu karetki, podskakującej na wybojach. Wkrótce tuż obok stanie symulator przedziału kierowcy.

– Będzie on umożliwiał dobór różnych warunków atmosferycznych. Można będzie w nim przećwiczyć dojazd do wszystkich szpitali w województwie – mówi Roman Pałka, dyrektor Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Szczecinie.

Lepsze warunki dla pracowników i lepszy serwis dla ambulansów

W drugim budynku, bliżej ul. 26 Kwietnia, na parterze będą garaże dla ambulansów z pełnym wyposażeniem, a na piętrze pomieszczenia dla ratowników medycznych i lekarzy.

– Znacząco poprawią się ich warunki pracy, dzięki czemu na pewno będą mniej zmęczeni. Natomiast ambulanse będą od razu gotowe do wyjazdu, teraz potrzebujemy zwykle kilku minut, żeby je przygotować – podkreśla dyrektor Pałka.

W nowej siedzibie stacjonować będzie 8 zespołów ratownictwa medycznego i 2 zespoły transportowe. Obsłużą centrum, południową i zachodnią część miasta.

Ratownicy przeniosą się tam najwcześniej latem

Całkowity koszt budowy stacji wyniesie ponad 40 mln zł. Blisko połowa tej kwoty pochodzi z dofinansowania Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, a pozostała część z budżetu WSPR i środków własnych Województwa Zachodniopomorskiego.

– To jest kolejna inwestycja, która ma na celu poprawić bezpieczeństwo mieszkańców. Nie tak dawno przekazaliśmy nową siedzibę WSPR przy ul. Duńskiej, która ma zabezpieczać północną część Szczecina. Tutaj natomiast realizowane jest największe zadania inwestycyjne podjęte przez WSPR w ostatnich latach – mówił marszałek Geblewicz.

Wykonawcą inwestycji jest spółka Mirbud. Trwają prace wykończeniowe. Aktualny termin ich zakończenia to kwiecień 2023 r. Dwa miesiące później nowe budynki powinny zostać oddane do użytku.