30 i 31 sierpnia Filharmonia w Szczecinie rozbłyśnie w wyjątkowy sposób. Przez dwa dni od godziny 21:00 do północy prezentowany będzie specjalny pokaz iluminacji dedykowany wydarzeniom Sierpnia '80. Ponadto 30 sierpnia o godzinie 19:00 będzie można wysłuchać wyjątkowego koncertu online, którego idea oddaje ideały wolności, wspólnoty i solidarności - tak ważnych zarówno czterdzieści lat temu, jak i dziś.

Iluminacja w hołdzie „Solidarności”

W tym roku obchodzimy 40. rocznicę Porozumień Sierpniowych. Filharmonia w Szczecinie, której gmach jest ikoną architektoniczną naszego miasta i jednym z najbardziej rozpoznawalnych budynków w kraju, włącza się w obchody okrągłego jubileuszu. Z tej okazji na fasadzie Filharmonii zaplanowano specjalny pokaz iluminacji. Przez dwa dni, 30 i 31 sierpnia, od godziny 21:00 do północy, stanie się ona ruchomym obrazem nawiązującym symbolicznie do ważnych dla Polski, Europy i całego świata, wydarzeń.

Tą iluminacją chcemy oddać hołd wszystkim uczestnikom zrywu, który miał miejsce w sierpniu 1980 roku oraz ofiarom komunistycznego reżimu – informuje Katarzyna Plater-Zyberk, rzecznik prasowy Filharmonii im. M. Karłowicza w Szczecinie.

Międzynarodowe zjednoczenie młodych muzyków

Także w niedzielę, 30 sierpnia, o godzinie 19:00 na kanałach Filharmonii na Facebooku i YouTube będzie można wysłuchać wyjątkowego koncertu wieńczącego ósmą już edycję międzynarodowego projektu International Lutosławski Youth Orchestra. W programie koncertu znajdzie się finałowa część IX Symfonii, którą wykonają młodzi muzycy z całego świata, śpiewacy z krajów Grupy Wyszehradzkiej oraz znakomici soliści.

IX Symfonia zajmuje ważne miejsce w kanonie literatury muzycznej. Utwór ma silny charakter symboliczny - jego ostatnia część, kantata, jest oficjalnym hymnem Unii Europejskiej. Słynna „Oda do radości” wyraża europejskie ideały wolności, pokoju i solidarności, podkreślając rolę wspólnoty doświadczeń i międzynarodowego dialogu. Iskrą dla pielęgnowanych dziś ponadnarodowych idei były z pewnością wydarzenia Sierpnia '80, dlatego wykonanie kompozycji Beethovena właśnie 30 sierpnia przez międzynarodowy skład artystów nabierze zupełnie nowego wydźwięku.

Sierpień '80 w Polsce i na świecie

Latem 1980 r. Szczecin stał się areną wydarzeń, które zmieniły bieg najnowszej historii Polski. Był jednym z głównych ośrodków wielkiej fali strajków, która przelała się przez cały kraj. Finałem protestów było podpisanie – w Szczecinie, Gdańsku, Jastrzębiu-Zdroju i Dąbrowie Górniczej – historycznych porozumień między władzami PRL a strajkującymi robotnikami. Otworzyły one drogę do powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” i skupionego wokół niego ogromnego ruchu społecznego, do którego przystąpił niemal co trzeci Polak! „Solidarność” była wielkim pokojowym ruchem, owocem marzeń, cierpień i działań Polaków.

Organizatorami pokazu iluminacji są: Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Szczecinie, Filharmonia im. M. Karłowicza w Szczecinie oraz Zarząd Regionu NSZZ „Solidarność” Pomorza Zachodniego. Partnerem pokazów iluminacji Filharmonii jest Siteco.