Od 2028 roku wszystkie odpady medyczne ze szpitali w regionie mają być spalane na Ostrowie Grabowskim w Szczecinie. Właśnie podpisano list intencyjny w sprawie powołania nowej spółki, której celem będzie budowa instalacji termicznego przekształcania odpadów medycznych i weterynaryjnych. Jej większościowym udziałowcem będzie miejska spółka –Zakład Unieszkodliwiania Odpadów (prawdopodobnie 70%), a mniejszościowym – Województwo Zachodniopomorskie (prawdopodobnie 30 %).
Powołanie nowej spółki to efekt porozumienia między samorządami. Szczeciński magistrat nie wejdzie jednak do niej bezpośrednio, tylko za pośrednictwem swojej spółki. Dlatego podpisy pod listem intencyjnym złożyli w czwartek prezes ZUO Tomasz Lachowicz i marszałek województwa Olgierd Geblewicz.
– Głęboko wierzę, że dzięki naszej wspólnej inicjatywie uda nam się w sposób kompleksowy rozwiązać kolejny ważny problem naszego regionu. Jako samorząd odpowiedzialny za szpitale wojewódzkie chcemy, by odpady medyczne trafiały do miejsca bezpiecznej utylizacji Teraz częściowo przewożone są do naszej małej spalarni przy szpitalu w Gryficach, a reszta jest wywożona przez prywatne firmy poza województwo – mówił marszałek.
Nowa instalacja ma powstać tuż obok spalarni działającej na Ostrowie Grabowskim, w której przekształcane termicznie są odpady zmieszane.
– Spalarnia odpadów komunalnych była strzałem w dziesiątkę i rozwiązała wiele wyzwań miasta. Spala śmieci pochodzące z naszych domów, produkuje ciepło a także prąd, po który w ostatnim czasie tak chętnie sięgamy. Ale przed nami kolejne wyzwania, czyli zagospodarowanie odpadów medycznych i weterynaryjnych. Dziś to wielkie koszty, choćby z uwagi na konieczność wywozu odpadów do odległych instalacji – podkreślał obecny podczas podpisywania listu intencyjnego prezydent Piotr Krzystek.
Zamiast bunkra będzie chłodnia
Nowa instalacja będzie dużo mniejsza niż ta istniejąca. Nie będzie bowiem przetwarzać rocznie 175 tys. odpadów jak EcoGenerator, tylko ok. 5 tys. To wystarczy, by pokryć zapotrzebowanie szpitali w regionie. Częścią instalacji będzie piec obrotowy i najnowsze systemy oczyszczania spalin.
– Prawo dokładnie przewiduje jak powinniśmy postępować z odpadami medycznymi. W istniejącej instalacji mamy bunkier na odpady zmieszane. Natomiast przy odpadach medycznych takiej możliwości nie ma. Tam jest wymagana chłodnia, zapewniająca temperaturę nie wyższą niż 10 stopni, ze specjalnymi pojemnikami na odpady. Obecnie rozważamy różne warianty systemu oczyszczania spalin. Chcemy, żeby instalacja była jak najbardziej bezpieczna i jak najmniej uciążliwa dla otoczenia – tłumaczył prezes Lachowicz.
ZUO zleciło warszawskiej spółce Qenergy przygotowanie Programu Funkcjonalno-Użytkowego inwestycji wraz z zestawieniem kosztów. Pierwsze szacunki mówią, że budowa nowej spalarni może kosztować ok. 160 mln zł. netto.
– O dofinansowanie budowy będziemy ubiegać się w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska. Przy obecnych cenach możliwe jest także sfinansowanie inwestycji z kredytów komercyjnych –mówił prezes Lachowicz.
Uruchomienie nowej instalacji planowane jest na przełom 2027 i 2028 roku.
Komentarze
10