Do 6 grudnia w Szczecinie trwać będzie kampania „Biała wstążka” organizowana przez Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Szczecinie. Jej celem jest edukacja i przeciwdziałanie zjawiskom przemocowym w społeczeństwie, a jak mówią przedstawiciele MOPR, mimo wzrostu świadomości społecznej temat jest nadal aktualny. Poza przemocą fizyczną coraz częściej stosowana jest przemoc ekonomiczna, seksualna czy psychiczna.

Przemoc to problem tylko rodzin patologicznych? „Obserwujemy zjawisko tzw. przemocy białych kołnierzyków”

Tradycyjnie kampanię „Biała wstążka” rozpoczyna konferencja z udziałem psychologów, pracowników socjalnych, policjantów i prawników. W Netto Arenie dyskutowano o obliczach przemocy domowej i sposobów jej przeciwdziałania:

– Poza przemocą fizyczną mamy także inne rodzaje przemocy: psychiczną, ekonomiczną, seksualną czy przez zaniedbanie. Ten ostatni temat zwykle dotyczy dzieci i osób starszych. Przemoc seksualna to naruszenie seksualności drugiego człowieka, nakłanianie do oglądania treści pornograficznych wbrew woli czy nakłanianie do nieoczekiwanych praktyk seksualnych. Przemoc ekonomiczna to uzależnianie finansowe, blokowanie możliwości podejmowania pracy zarobkowej czy zabieranie uposażenia w postaci renty czy emerytury osobie starszej – mówi Marta Giezek, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Szczecinie.

Z jakimi przykładami przemocy w Szczecinie pracownicy socjalni walczą najczęściej? Statystyki pokazują, że temat jest poważny, bo z roku na rok zakładanych jest coraz więcej Niebieskich Kart, ale ograniczanie zjawisk przemocowych do przemocy fizycznej i do środowisk patologicznych byłoby błędem:

– Osoby doznające przemocy psychicznej mówią, że siniaki, otarcia czy rany kiedyś się goją, a ślady w psychice pozostają na zawsze – mówi Marta Giezek. – Stereotypem jest, że przemoc to tylko środowiska dysfunkcyjne. Od kilku lat obserwujemy zjawisko tzw. przemocy białych kołnierzyków. To rodziny, które nigdy nie były pod opieką MOPR. Przemoc może dotyczyć rodzin, które są odbierane przez sąsiadów czy pracodawców jako normalnie funkcjonujące – dodaje dyrektor MOPR.

Jesteś ofiarą przemocy? Pomoc czeka codziennie

Kampania „Biała wstążka” potrwa w Szczecinie do 6 grudnia. W tym czasie niemal codziennie odbywać się będą warsztaty i spotkania mające na celu poszerzanie społecznej świadomości na temat zjawisk przemocy.

– W planach jest symulacja rozprawy sądowej przygotowana przez Sąd Rejonowy Szczecin-Centrum w Szczecinie. Rozprawę poprowadzi sędzia, a w rolach procesowych oraz publiczności wystąpią uczniowie klas pierwszych XIV Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi przy ul. Kopernika w Szczecinie. Przedmiotem rozprawy będzie uporczywe nękanie oraz groźby karalne – mówi Maciej Homis, rzecznik Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Szczecinie.

W czasie kampanii prowadzone będą dodatkowe dyżury w Punkcie Konsultacyjnym ds. Uzależnień i Przemocy w Rodzinie przy al. Papieża Jana Pawła II 42 w Szczecinie. Z porad psychologów, terapeutów i wielu innych specjalistów będzie można skorzystać od 26 listopada do 6 grudnia od poniedziałku do czwartku w godz. 16.00–19.00.