Mural przedstawiający samolot powstaje na ścianie salonu fryzjerskiego, mieszczącego się na skrzyżowaniu ulic Wita Stwosza, Czorsztyńskiej oraz Żwirki i Wigury. To oczywiste nawiązanie do patronów tej ostatniej ulicy.
W kokpicie podczas zawodów zasiedli Franciszek Żwirko (jako pilot) oraz Stanisław Wigura (mechanik) i w pokonanym polu zostawili wszystkich rywali. Zwycięstwo szybko zostało uznane jako największy sukces polskiego lotnictwa na arenie międzynarodowej. Dzień tego triumfu, 28 sierpnia, jest dziś obchodzony jako Święto Lotnictwa Polskiego.
foto: Paweł Wierzchowiec
Żwirko i Wigura doniosłych osiągnięć w swojej karierze mieli więcej. Do takich należy chociażby lot okrężny wokół Europy z 1929 roku, gdy pokonali trasę o długości blisko 5 tys. km. Zasłużeni lotnicy zginęli we wrześniu 1932 roku podczas katastrofy lotniczej, podróżując na zlot samolotów w Pradze.
Dziś ich nazwiska upamiętnione są nazwami ulic w większości polskich miast. W Szczecinie patronują ulicy na Pogodnie, łączącej ul. Czorsztyńską z ul. Witkiewicza. Wizerunek samolotu umieszczony w pobliżu ma przypomnieć wszystkim z czym były związane dokonania Franciszka Żwirki i Stanisława Wigury.
Komentarze
6