Maksymalnie 5 tysięcy złotych na jedną inicjatywę – takie finansowe wsparcie przysługuje beneficjentom programu Społecznik, organizowanego przez urząd marszałkowski. Dzięki temu na szczecińskim Starym Mieście stanie kolejna szafka jadłodzielnicza, mężczyźni będą mogli skorzystać z bezpłatnych badań profilaktycznych podczas akcji Movember, a przedszkolaki – z nowej ścieżki sensorycznej.
– Chciałbym podziękować naszym społecznikom, ponieważ liczba aplikacji przewyższa czterokrotnie ilość pieniędzy, jaką możemy rozdzielić. W związku z tym wygrywają najlepsi. Program Społecznik powstał z inicjatywy mieszkańców. Bardzo się cieszę, że ta inicjatywa trafiła na podatny grunt w urzędzie marszałkowskim. To mieszkańcy do nas pisali i chcieli organizować wydarzenia, które będą zbliżać ludzi. Zbudowaliśmy pionierski w Polsce system grantowy dla osób, które są aktywne i chcą być aktywne dla swojego najbliższego otoczenia – komentował marszałek Olgierd Geblewicz.
Projekty dofinansowane kwotą 5 tysięcy złotych ze Społecznika dotykają wielu dziedzin życia. W tym roku wparcie otrzymał między innymi Piotr Grudziecki ze Stowarzyszenia Fizjosport. To współorganizator akcji profilaktycznej Movember w Szczecinie. Grudziecki co roku przekonuje mężczyzn, że warto badać się w kierunku nowotworów jąder i prostaty.
– Na początku listopada chcemy przeprowadzić w szczecińskim Centrum Handlowym Galaxy największą tego typu akcję w Polsce. Dostępne będą trzy stanowiska. W ubiegłym roku przebadaliśmy 500 mężczyzn, w tym roku chcemy zwiększyć tę liczbę. Chodzi o to, żeby przełamać tabu, aby panowie, zwłaszcza młodsi, nie bali się np. urologa – tłumaczy Piotr Grudziecki.
Wśród nagrodzonych pomysłów znalazł się także projekt rozszerzenia działalności szczecińskiej Jadłodzielni. Nowa szafka do dzielenia się jedzeniem ma stanąć na Starym Mieście. Jest też propozycja dla szczecińskich przedszkolaków. Dzięki debiutującemu w Społeczniku Stowarzyszeniu Akademia Rozwoju i Twórczości Edukacyjnej-Arte przy przedszkolu nr 18 w Szczecinie powstanie ścieżka sensoryczna, a we wrześniu w INKU przy. al. Wojska Polskiego 90 odbędzie się „MiniOaza oraz dla przyrody”. Nowe przestrzenie i wydarzenia będą powstawać we współpracy z rodzicami oraz nauczycielami.
– To nasze obserwacje. Uważamy, że jesteśmy brakującym ogniwem pomiędzy placówkami oświatowymi, radami rodziców i rodzicami. Chcemy wychodzić do miasta, ale i poza miasto i działać tam, gdzie placówki oświatowe nie do końca mogą wystąpić np. po środki – mówi Paweł Kozłowski.
Jak informują organizatorzy Społecznika, wśród inicjatyw zgłaszanych do programu dominują te o charakterze integracyjnym. Nie brakuje pomysłów na organizację spotkań integracyjnych, pikników osiedlowych czy zawodów sportowych.
Program Społecznik jest finansowany ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego. Jego roczny budżet to blisko 3 miliony złotych. W rozstrzygniętej edycji programu uda się zrealizować 175 inicjatyw, część z nich zaplanowano w Szczecinie.
Komentarze
10