Ruch Roberta Biedronia formuje się w Szczecinie. W środę szefowa regionalna partii Małgorzata Prokop-Paczkowska przedstawiła swoich współpracowników. Nie ma wśród nich twarzy znanych z dotychczasowej działalności politycznej, choć i tacy w kręgu nowego ugrupowania się znajdują. Partia zapowiedziała samodzielny start w wyborach do Parlamentu Europejskiego oraz do parlamentu krajowego. Prawdopodobną liderką listy w okręgu zachodniopomorsko-lubuskim będzie Małgorzata Prokop-Paczkowska, choć ona sama nie chciała tych informacji jeszcze potwierdzić.

Same lewicowe evergreeny: opodatkowanie Kościoła i walka o tolerancję

Jak mówiła podczas konferencji prasowej Małgorzata Prokop-Paczkowska, ogólnopolski program partii uformowany został podczas spotkań z Robertem Biedroniem. Uczestnicy "burzy mózgów" w każdym województwie mieli zgłaszać postulaty dotyczące zarówno szczebla krajowego, jak i samorządowego.

– Naszym celem jest odsunięcie PiS od władzy, dlatego napisaliśmy program i zbudowaliśmy struktury w całym kraju. Dziennikarze martwili się, że Biedroń jest sam i nie ma ludzi, a to nieprawda, jesteśmy i aktywnie działamy – mówiła Małgorzata Prokop-Paczkowska.

Nowa, lewicowa siła polityczna chce skupiać się na tematach, które dotychczas były prezentowane przez przedstawicieli m.in. Ruchu Palikota czy partii Barbary Nowackiej: – Pierwszym postulatem jest rzeczywisty rozdział Kościoła od państwa. Nie ma powodów, by Kościoły były traktowane w sposób szczególny, nie ma także potrzeby, by istniał Fundusz Kościelny. Również chcielibyśmy zaprzestać finansowania religii w szkołach. Kolejnym postulatem programowym jest sprawa deglomeracji, wszystkie urzędy wojewódzkie są w Szczecinie, a instytucje rządowe w Warszawie. Mniejsze miasta są zostawione same sobie – mówiła Katarzyna Paprocka, koordynatorka partii w Koszalinie.

Wśród postulatów znalazły się też swoboda prowadzenia działalności gospodarczej oraz walka o prawa kobiet i osób LGBT.

Na tematy lokalne jeszcze ma przyjść czas

Pierwsza ogólnopolska konwencja Ruchu Roberta Biedronia ma odbyć się 3 lutego na warszawskim Torwarze. Z województwa zachodniopomorskiego na spotkanie pojedzie 70 osób, choć w strukturach ruchu w regionie aktywnych ma być ponad 200 osób. Są to zarówno osoby, które działały wcześniej w polityce, jak i nowe osoby oraz aktywiści społeczni. Wśród nich jest znana z organizacji parady równości w Szczecinie Monika Pacyfka-Tichy:

– Dla mnie jako aktywistki ruchu LGBT, kobiety czy matki dziecka w wieku szkolnym, istotne są prawa kobiet i prawa mniejszości, a rozdział Kościoła od państwa jest jedyną rzeczą, która może zagwarantować postęp w tej dziedzinie. Istotna jest także edukacja, która powinna młodych ludzi szykować do samodzielnego myślenia, a nie do posłuszeństwa i utrwalania patriarchatu – mówiła aktywistka.

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 26 maja. Trwa układanie porozumienia pomiędzy Koalicją Obywatelską i innymi ugrupowaniami. Osobną listę wystawi Zjednoczona Prawica.