Ciepło w Szczecinie jest zbyt tanie, więc nie kwalifikuje się na rządowe rekompensaty? Tak twierdzi Szczecińska Energetyka Cieplna i przyznaje, że przez dwa miesiące mieszkańcy otrzymywali niższe rachunki, bo spółka była przekonana, że otrzyma odpowiedni zwrot od Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Tak się jednak nie stało, co poskutkuje prawdopodobnie tym, że tysiące mieszkańców otrzymają do zapłacenia wyrównania faktur. – Bardzo nas ta sytuacja zaskoczyła – przyznaje Danuta Misztal ze Szczecińskiej Energetyki Cieplnej. Sprawą zajęła się Izba Gospodarcza Ciepłownictwo Polskie.


Korzyści z blokady cen ciepła nie dla mieszkańców Szczecina

Ustawa miała blokować podwyżki cen ciepła dla mieszkańców. Tymczasem okazało się, że taki przywilej nie dotyczy mieszkańców Szczecina, bo według Ministerstwa Klimatu i Środowiska ceny w naszym mieście są… zbyt niskie. Szczecińska Energetyka Cieplna od października 2022 r. wystawiała odbiorcom ciepła rachunki uwzględniające rekompensaty, które rząd przygotował w specjalnej ustawie „o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw”. Jak się okazało, niesłusznie.

– Interpretacja ustawy dotyczącej rekompensat za ciepło, którą opublikowało Ministerstwo Klimatu i Środowiska, bardzo nas zaskoczyła. Brzmienie ustawy, a ostateczne decyzje, to dwa sprzeczne komunikaty. W ustawie jest zapisane, że przelicznik wartości rekompensaty jest wyliczany zgodnie z algorytmem dla każdego źródła ciepła, a interpretacja sugeruje wyliczanie średniej dla całego systemu. Różnica ta powoduje, że mieszkańcy Szczecina nie będą objęci rekompensatami, bo w tym wypadku cena za GJ wytworzonego ciepła jest za niska – mówi Danuta Misztal, rzecznik prasowy Szczecińskiej Energetyki Cieplnej.

Faktury korygujące już w styczniu, choć jest jeszcze cień nadziei

Za październik i listopad mieszkańcy mieli więc naliczane kilkunastoprocentowe obniżki cen za ciepło. W grudniu pojawiła się już interpretacja, stąd zmiany w rachunkach. SEC planuje wystawienie faktur korygujących za ciepło za dwa miesiące, gdy ceny były obniżane. Oznacza to dopłaty na poziomie ok. 20%.

Faktury korygujące będą wystawione mieszkańcom prawdopodobnie jeszcze w styczniu. Z nieoficjalnych informacji portalu wSzczecinie.pl wynika, że sprawa jest jeszcze w toku, a SEC stara się o dialog z Ministerstwem Klimatu i Środowiska. Tematem zainteresowała się Izba Gospodarcza Ciepłownictwo Polskie, która zainterweniowała w sprawie niesprawiedliwości, która dotknęła mieszkańców Szczecina.