Z unijnych środków w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego szczecinianie będą mogli uzyskać granty na wymianę starych pieców i kotłów węglowych. Dzięki programowi "Zefirek" zniknie 250 "kopciuchów", które najbardziej przyczyniają się do powstawania smogu.
O dofinansowanie może ubiegać się każdy mieszkaniec Szczecina, nie ma kryterium dochodowego. Przy wymianie źródła ciepła maksymalne wsparcie to 7,5 tys. zł. Uzyskana dotacja w wysokości ponad 2,2 mln zł wystarczy na 250 grantów.
Nabór wniosków zainteresowanych mieszkańców ma ruszyć w połowie marca. W praktyce wymiana starych źródeł ciepła może polegać na podłączeniu do sieci ciepłowniczej, instalacji ogrzewania gazowego, elektrycznego, olejowego czy systemu ogrzewania opartego na odnawialnych źródłach energii lub na paliwie stałym o niskiej emisyjności.
– To kolejna już, obok programu „Mewa”, forma wsparcia mieszkańców Szczecina w działaniach mających poprawić jakość powietrza w naszym mieście. Łącznie w Szczecinie wymieniliśmy już ponad dwa tysiące takich nieekologicznych źródeł ciepła. Dziękuję Panu Marszałkowi za wsparcie – mówił Piotr Krzystek, prezydent miasta, podpisując umowę na dofinansowanie.
Unijne pieniądze na ten cel dla zachodniopomorskich gmin to efekt pozytywnie zakończonych negocjacji władz województwa z Komisją Europejską w lipcu 2018 r. Wcześniej takiej możliwości dofinansowania nie było.
– Na Zachodniopomorski Program Antysmogowy czekaliśmy bardzo długo. Przypomnę, że poprzedni rząd PO-PSL rozpoczął realizację programu KAWKA, który miał likwidować smog z naszych miast. Dzięki niemu w Szczecinie, Szczecinku i Koszalinie udało się zlikwidować ponad 2000 źródeł niskiej emisji, a więc tzw. kopciuchów. Niestety program ten, wraz ze zmianą rządu, został zamknięty. Przez długi czas zabiegałem, by taki program powstał w oparciu o środki Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska. Niestety, nie spotkaliśmy się z pozytywnym odzewem. W związku z tym zdecydowaliśmy się na realizację własnego programu ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego. Wymagało to renegocjacji z Komisją Europejską. Dziś po rozstrzygnięciu konkursu możemy powiedzieć, że kolejnych 2000 źródeł niskiej emisji zostanie zlikwidowanych – wyjaśniał Olgierd Geblewicz, marszałek województwa zachodniopomorskiego.
W najbliższym czasie zostaną podpisane umowy z kolejnymi zachodniopomorskimi gminami, m.in. Miastem Szczecinek, Gminą Miastem Koszalin, Gminą Miasto Świnoujście, Gminą Myślibórz, Międzyzdroje, Biały Bór oraz Gminą Miasto Stargard. Gminy mogą też starać się o granty na termomodernizację budynkòw jednorodzinnych.
Komentarze
15