Około 80 milionów złotych ma kosztować nowoczesna kompostownia tunelowa, która stanie na miejskiej działce przy ulicy Gdańskiej. Szczecińskie Centrum Biorecyklingu to wspólny projekt miasta i lokalnego oddziału firmy Remondis. „Dzisiaj oficjalnie została powołana spółka, która zajmie się realizacją tego zadania” – informuje magistrat.

Nowa instalacja ma zostać uruchomiona na przełomie 2025 i 2026 roku. Szacowane koszty to około 80 milionów złotych. Wkład miasta w inwestycję nie stanowią jednak pieniądze, a działka przy ul. Gdańskiej. To tam ma powstać kompostownia tunelowa o wydajności 40 tysięcy ton rocznie. 

– Cały proces przetwarzania bioodpadów będzie zamknięty. Od momentu ich przyjęcia do momentu wyjazdu gotowego produktu, czyli kompostu – informuje Paulina Łątka z biura prasowego magistratu. – Celem całego procesu jest wytworzenie certyfikowanego kompostu, czyli środka poprawiającego właściwości gleby, bogatego w substancje organiczne i niewydzielającego przykrych zapachów, który może być następnie sprzedany na przykład rolnikom.

Zhermetyzowana kompostownia ma spełniać wymogi najlepszej dostępnej technologii oraz konkluzji BAT w zakresie przetwarzania odpadów na każdym z jego etapów.

– Od lat budujemy w Szczecinie sprawny, efektywny i ekologiczny system gospodarowania odpadami – mówi prezydent Piotr Krzystek. – Składa się na niego cały szereg elementów. Od zapewnienia odbioru odpadów komunalnych z nieruchomości, poprzez Ekoporty i minipszoki, aż po EcoGenerator, czyli naszą instalację do termicznego unieszkodliwiania odpadów. Naturalną kontynuacją tych działań i niejako domknięciem systemu będzie budowa nowoczesnej instalacji do przetwarzania bioodpadów.