To jeden z najlepiej zachowanych przedwojennych napisów – reklama sklepu kolonialnego na elewacji kamienicy u zbiegu ulic Kaszubskiej i Owocowej. Przy okazji prac remontowych został wstępnie oczyszczony, a w przyszłości planowane jest zrekonstruowanie go w całości.

Narożna kamienica na Nowym Mieście odzyskała oryginalną kolorystykę i zdobienia od strony ulicy Owocowej. Nad dawnymi drzwiami do sklepu (teraz przerobionymi na zaślepione okno) pozostawiono jednak wolną przestrzeń, by w przyszłości wyeksponować zachowany tam napis – „Kolonialwaren”. Zlikwidowano natomiast znajdujące się niżej mniej wyraźne nazwy towarów. Wszystko to było reklamą istniejącego tam przed wojną sklepu Otto Marquardta.

– Napis został wstępnie oczyszczony oraz zinwentaryzowany, ponadto dokonano lokalnego wzmocnienia tynków i łuszczącej się warstwy malarskiej, wykonano również szablony do późniejszej rekonstrukcji napisu. Planowane jest uzupełnienie napisu i jego wyeksponowanie w kolejnym etapie prac zaplanowanym na 2023 r., ze względu na sygnalizowaną przez Wspólnotę Mieszkaniową chęć pozyskania dotacji z budżetu Gminy Miasta Szczecin (Miejskiego Konserwatora Zabytków) na ten cel – tłumaczy Paulina Łątka z Urzędu Miasta.

W jaki sposób napis zostanie wyeksponowany?

Planowana jest wówczas również renowacja elewacji od strony ul. Kaszubskiej. Zrekonstruowany napis (od strony ul. Owocowej) ma być w całości czytelny. Nie zostanie przykryty szkłem, jego sposób ekspozycji zostanie ustalony na etapie prac konserwatorskich.

– Warto jeszcze umieścić obok tablicę, która wyjaśni, co to było za miejsce i dlaczego taki napis został zachowany. Jest tam zabudowane okno, to idealne miejsce na taką tablicą – proponuje Polina Wierzchowiec, przewodniczka miejska, autorka mapy z lokalizacją historycznych napisów na terenie Szczecina.

To może być zalążek szlaku turystycznego

W okolicy podobnych śladów historii jest dużo więcej. Na elewacji kamienicy przy ul. Limanowskiego można znaleźć przedwojenną reklamę syfonów. Nad wejściem do Holiday Club przy ul. 3 Maja odnowiono napis przypominający, że budynek zbudowano jako siedzibę dyrekcji kolei. Odrestaurowany został również napis na budynku kościoła baptystów przy ul. Stoisława. A to tylko kilka przykładów.

– Odnowiony w przyszłości napis na ul. Owocowej może być początkiem ciekawego szlaku tematycznego. Mieszkańcy i turyści chętnie słuchają o historycznych napisach, takie ciekawostki zdecydowanie lepiej do nich przemawiają. Ciekawiej można wtedy opowiedzieć o historii budynku – podkreśla Polina Wierzchowiec.

Lista historycznych napisów cały czas się wydłuża

Temat zachowania i eksponowania historycznych napisów jest podejmowany coraz częściej. W środę w Centrum Dialogu Przełomy odbyła się debata, poprzedzona prelekcją pt. „My wobec przeszłości: napisy niemieckie w polskim Szczecinie, napisy polskie w ukraińskim Lwowie”.

Z lokalizacją historycznych napisów można zapoznać się na mapie przygotowanej przez Polinę Wierzchowiec. Jest ona cały czas aktualizowana. Na wpis czeka kolejnych kilkadziesiąt historycznych śladów. Mapa dostępna jest tutaj: https://www.google.com/maps/d/u/0/viewer?mid=1MMu5tRZD9VflZo-IW4x2JEs_WGWRIgCP&ll=53.42498070000002%2C14.550131899999998&z=15.