Odwierty na głębokość 300 metrów i inne nowoczesne rozwiązania mają sprawić, że olbrzymi kompleks biurowo-hotelowo-usługowy Posejdon będzie emitował ponad 76% mniej dwutlenku węgla niż inne obiekty o podobnej wielkości i funkcji.
Wcześniej trwały prace obejmujące budynek dawnego domu towarowego (popularny „Pedet”, później Galeria Centrum), teraz zaczyna się budowa nowej części kompleksu przy al. Niepodległości. Na początek powstanie konstrukcja podziemnego parkingu, w którym zaplanowane są miejsca postojowe dla 300 samochodów oraz 100 rowerów.

- Trwają obecnie prace inżynieryjne związane z zabezpieczeniem terenu pod głęboki wykop, w którym powstanie 2-kondygnacyjna, podziemna część kompleksu – informuje Mieszko Czarnecki, przedstawiciel inwestora, spółki Porto.

Nowoczesne rozwiązania proekologiczne
W podziemnym parkingu będzie również 10 miejsc umożliwiających ładowanie aut elektrycznych. To jedno z wielu proekologicznych rozwiązań jakie planowane są w nowym Posejdonie. Dzięki nim projekt otrzyma dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska.

Najbardziej spektakularnym pomysłem jest wykonanie 45 pionowych odwiertów na głębokość 300 metrów, które będą źródłem odnawialnej energii ciepła i chłodu. Za pomocą 910 pomp ta energia będzie wykorzystywana w biurach i lokalach usługowych, czyniąc Posejdona niemal samowystarczalnym pod względem pozyskiwania ciepła. Inwestorzy podkreślają, że są to rozwiązania na niespotykaną dotąd w regionie skalę.

– Nie mamy żadnych wątpliwości, że ponoszone w związku z tym nakłady są konieczne i w pełni uzasadnione. Tworzymy bowiem budynek przyszłości, który ma ogromną szansę, aby stać się wyznacznikiem nowej jakości w realizacji projektów komercyjnych, potrafiących pogodzić oczekiwania najemców i klientów z potrzebami środowiska naturalnego – mówi Marcin Woźniak, członek zarządu Porto.



Marriott symbolem kroku w nowoczesność

Nowy Posejdona to biura, dwa hotele, centrum kongresowe oraz aleja handlowa o łącznej powierzchni blisko 50 tys. mkw. Jak podaje inwestor ponad połowa powierzchni jest już wynajęta. Najwięcej w Szczecinie mówi się o dwóch hotelach sieci Marriott, które mają być częścią kompleksu: czterogwiazdkowym Courtyard i trzygwiazdkowym Moxy. Będą to pierwsze hotele tej prestiżowej sieci w mieście, co zdaniem inwestora nie tylko podnosi prestiż Posejdona, ale również ma wartość symboliczną.

- Gdy w 1988 roku w Warszawie powstawał pierwszy w Polsce hotel Marriott mówiło się, że to krok stolicy w stronę nowoczesności. Zależy nam, żeby Posejdon, z hotelami Marriott, również był symbolem takiego nowoczesnego przełomu w Szczecinie – mówi Mieszko Czarnecki.



Co jeszcze znajdzie się w kompleksie?
Posejdon będzie miał od 4 do 11 kondygnacji naziemnych. W najwyższym punkcie, od strony Bramy Portowej, wysokość budynku wyniesie 35 metrów. Na dachu powstanie taras widokowy, przygotowany zostanie również przeszklony sky bar.

Poza powierzchnią biurową (20 tys. mkw) i hotelową (12 tys. mkw, 248 pokojów i 420 łóżek) zaplanowana jest również niewielka część handlowo-usługowa (3 tys mkw). Wiadomo już, że jednym z najemców będzie tam sieć sklepów Lidl.

Budynek zaprojektowało Federacyjne Biuro Architektoniczne ze Szczecina. Wykonawcą prac jest firma Calbud. Centrum biurowo-konferencyjno-hotelowe Posejdon ma zostać otwarte 1 lipca 2019 roku.