Wyższa Szkoła Bankowa przeniosła się do gmachu przy ul. Śniadeckich 3. W przebudowanych wnętrzach przygotowano m.in. nowoczesne laboratoria, sale dydaktyczne i aulę z miejscami dla 300 studentów. Charakterystycznym elementem zmodernizowanego budynku jest zewnętrzna klatka schodowa.

Wydział Ekonomiczny w Szczecinie Wyższej Szkoły Bankowej w Poznaniu do tej pory mieścił się przy al. Wojska Polskiego 128. Po 13 latach uczelnia przeniosła się do zmodernizowanego budynku przy ul. Śniadeckich 3 (boczna uliczka od al. 3 Maja). 23 października po raz pierwszy odbyła się tam inauguracja roku akademickiego.

Laboratoria, sale streamingowe, aula...

– Przebudowa sprawiła, że budynek całkowicie zmienił swój wygląd. Jego charakterystycznym oraz moim ulubionym elementem, jest zewnętrzna klatka schodowa. Istotne jest to, że całość zachowała swój industrialny charakter, dlatego że zależało nam na zachowaniu właśnie takiego stylu tego wyjątkowego obiektu. Jesteśmy bardzo zadowoleni z wyglądu naszej nowej siedziby i otrzymujemy wiele pozytywnych opinii i gratulacji od studentów oraz naszych partnerów – mówi Anna Hołubowska, wicekanclerz Wydziału Ekonomicznego w Szczecinie Wyższej Szkoły Bankowej w Poznaniu.

Do dyspozycji studentów jest m.in. 10 sal komputerowych, w tym laboratorium grafiki komputerowej, dwa laboratoria techniczne, sale dydaktyczne multimedialne – z kamerami, nagłośnieniem i monitorami interaktywnymi, 2 sale streamingowe, aula na 300 miejsc, biblioteka i bufet.

Ciekawym rozwiązaniem jest sala hybrydowa dająca możliwość realizacji zajęć ze studentami oraz wykładowcami z innych Wyższych Szkół Bankowych, a wkrótce ma powstać jeszcze sala kreatywna.

To ma być budynek „dostosowany do potrzeb nowoczesnej i komfortowej uczelni”

Budynek przy ul. Śniadeckich powstał w 1960 r. dla ogólnopolskiej sieci sprzedaży prasy – RUCH. W ostatnich latach niektóre pomieszczenia były wynajmowane, mieścił się tam np. escape room. Gmach przeszedł gruntowną modernizację, by mógł pełnić teraz funkcję edukacyjną.

Projekt przebudowy przygotował architekt Jacek Lenart, laureat Honorowej Nagrody Stowarzyszenia Architektów Polskich SARP, współtwórca projektu szczecińskiej Filharmonii.

– W pracy nad projektem bardzo istotny był przyjęty system pracy zespołowej. Spotykaliśmy się zarówno na żywo, jak i online będąc w ciągłym kontakcie z wewnętrznym zespołem projektowym WSB. Każdy był bardzo zaangażowany i zależało nam na uzyskaniu zadowalającego efektu końcowego, dostosowanego do potrzeb nowoczesnej i komfortowej uczelni. Myślę, że udało nam się to osiągnąć – mówi Jacek Lenart.

Kiedyś w tym miejscu była szkoła

Przed wojną, dokładnie w tym samym miejscu, stała szkoła Friedricha Wilhelma. Budynek powstał w 1856 r., w czasie gdy rozwijano osiedle Nowe Miasto. W czasie wojny został poważnie uszkodzony, a później rozebrany.