Jeszcze w 1945 roku działały w Szczecinie ostatnie trzy niemieckie browary. Zbliżająca się Armia Czerwona oraz brak surowców ostatecznie doprowadziły do zamknięcia działalności. Wcześniej, po pierwszej wojnie światowej, było ich niespełna 10. Gdzie się znajdowały?

- Szczecińskie browarnictwo do roku 1914 było takie jak w całych ówczesnych Niemczech. Po zniesieniu obowiązku cechowego powstało ich bardzo dużo. Pamiętać jednak należy, że pod ówczesnym pojęciem „browar” rozumiano przede wszystkim prawo do warzenia piwa, przypisane do konkretnej osoby czy też miejsca. - tłumaczy Krzysztof Żurawski, znawca piwnej tradycji i właściciel pubu Pivaria.

Do dziś na ulicach Szczecina możemy znaleźć budynki, które w przeszłości były browarami – i mowa tu nie tylko o wciąż działającym browarze bosman. Gdzie znajdują się takie obiekty? Ile w sumie było browarów w Szczecinie przed wojną? I na jakie lata przypadł najsilniejszy rozwój browarnictwa w naszym mieście? Odpowiedź w kolejnym odcinku serii „Gubiąc się w Szczecinie”.