20 października już po raz drugi będziemy świętować Dzień Pasztecika Szczecińskiego. Tego dnia uwielbiana przez szczecinian przekąska będzie obchodziła także 47. jubileusz. Z tej okazji w czterech punktach szczeciński specjał będzie można nabyć w specjalnej, promocyjnej cenie.
- Zachęcamy do próbowania tego tradycyjnego przysmaku dostępnego praktycznie w każdym większym mieście w regionie. Akcję tę wykorzystujemy też do rozmów na temat jakości serwowanych pasztecików. Chcielibyśmy, aby pasztecik w każdym miejscu smakował tak samo dobrze - mówi Wicemarszałek Województwa Zachodniopomorskiego Jarosław Rzepa.
Z okazji święta, 20 października w czterech lokalach szczeciński specjał będzie można kupić w specjalnej cenie – 2,5 zł za sztukę. To punkty, które przystąpiły do akcji Urzędu Marszałkowskiego i które deklarują, że pod nazwą pasztecik szczeciński oferują produkt tradycyjny, tzn. przygotowany z naturalnych składników, serwowany prosto z maszyny, nigdy mrożony lub powtórnie odgrzewany.
Po tradycyjnego pasztecika można się udać do:
1. Baru Gastronomicznego „Pasztecik” przy al. Wojska Polskiego 46. Skosztujemy tam wszystkie jego rodzaje: mięsny, serowo-pieczarkowy, z kapustą i grzybami oraz z jajkiem. 20 października bar czynny w godz. 10.00-19.00.
2. Pasztecika przy Hali Piastowskiej przy ul. Barbary 1 a, który oferuje pasztecik tradycyjny mięsny, serowo-pieczarkowy, z kapustą i grzybami oraz z jajkiem. 20 października bar czynny w godz. 09.30-17.30.
3. Pasztecika w CH Molo przy ul. Mieszka I nr 73, gdzie posmakujemy pasztecika serowo-pieczarkowego. 20 października bar czynny w godz. 09.00 – 21.00.
4. Pasztecika w CHU Manhattan w pawilonie nr 47 B przy ul. Staszica 1, gdzie można skosztować pasztecika tradycyjnego z nadzieniem serowo-pieczarkowym. 20 października br. bar czynny w godz. 10.00-18.00.
Historia pasztecika szczecińskiego sięga końca lat 60. XX w., kiedy to ówczesna Szczecińska Spółdzielnia Społem otrzymała od radzieckiego demobilu maszynę służącą do wyrabiania pierożków, nazwanych pasztecikami. Początkowo serwowane były z farszem mięsnym, później także z masą jajeczną i rybną, z twarożkiem na słodko lub słono. Dziś w sprzedaży dostępne są także z serem i pieczarkami czy kapustą i grzybami. W grudniu 2010 pasztecik szczeciński został wpisany na Listę Produktów Tradycyjnych na wniosek Bogumiły Polańskiej, z najdłużej serwującego do dziś ten przysmak Baru Gastronomicznego przy al. Wojska Polskiego 46.
Komentarze
16