Chcesz zaciągnąć <strong>kredyt hipoteczny</strong>? Musisz wiedzieć, że tego rodzaju finansowe wsparcie zostanie Ci udzielone tylko wtedy, gdy zgodzisz się na wszystkie warunki instytucji bankowej. Musisz też wykazywać odpowiednią zdolność kredytową, a kredyt na mieszkanie zostanie obarczony dodatkowymi kosztami. Bank doliczy między innymi prowizję za udzielenie takiego zobowiązania. Dowiedz się więcej

Kredyt hipoteczny - prowizja od kredytu hipotecznego

 

Musisz wiedzieć, że chociaż każdy kredyt hipoteczny ( https://www.totalmoney.pl/kredyty_hipoteczne ) musi być zgodny z przepisami polskiego prawa bankowego oraz normami unijnymi, jakie narzuca tzw. Rekomendacja S, to jednak każde takie zobowiązanie znacznie się od siebie różni. Praktycznie każdy bank komercyjny, który działa dzisiaj na terenie naszego kraju, oferuje inny kredyt mieszkaniowy. Ten charakteryzuje się przede wszystkim innymi opłatami, jakie przyszły kredytobiorca będzie musiał ponosić zgodnie z zapisami umowy i współpracą z daną instytucją bankową.

Polscy kredytobiorcy popełniają podstawowy błąd. Najczęściej zwracają uwagę jedynie na oprocentowanie, wysokość comiesięcznej raty czy też liczbę rat. Musimy jednak pamiętać, że to całkowite koszty, a więc wskaźnik RRSO mówi o opłacalności danego zobowiązania. Kredyt hipoteczny obarczony jest ogromnym ryzykiem kredytowym. Brany jest na dużą wartość, a czas współpracy z bankiem to nawet kilkadziesiąt lat. Instytucja bankowa musi mieć więc pewność, że klient jest całkowicie wiarygodny i wypłacalny.

Należy także uwzględnić, że każdy kredyt hipoteczny udzielany jest w celu generowania zysków. Żaden bank nie udzieli go bez naliczania dodatkowych opłat i nie mówimy tutaj jedynie o odsetkach, jakie wynikają z oprocentowania takiego zobowiązania.

Typowym kosztem, jaki musi ponieść kredytobiorca, jest prowizja od kredytu hipotecznego. Bank pobiera ją na samym początku, w ramach finalizacji umowy o kredyt hipoteczny. Ile wynosi prowizja od kredytu hipotecznego? Dzisiaj maksymalna wartość pobieranej prowizji za udzielenie kredytu na mieszkanie to 3% od wartości całego zobowiązania. Jeśli jednak weźmiemy pod uwagę, że przeciętny kredyt tego rodzaju brany jest na 350 000 złotych, zauważymy, jak duży jest to koszt.

Prowizja od kredytu hipotecznego jest wpłacana na początku współpracy z bankiem. To jednorazowy koszt, chociaż większość banków zgadza się go również kredytować. Tutaj kredytobiorca musi mieć jednak na uwadze, że rozłożenie tej opłaty w comiesięcznych ratach sprawi, że ich wysokość wzrośnie.

Cieszy natomiast fakt, że na rynku usług finansowych zdarzają się coraz częściej oferty, zgodnie z którymi prowizja od kredytu hipotecznego nie jest pobierana wcale. Ta wyrażana w procentach wynosi 0%. Trzeba przyznać, że dla klienta instytucji bankowej jest to spora oszczędność. W ten sposób banki chcą zachęcić potencjalnych klientów do skorzystania z oferty. Na rynku usług bankowych panuje przecież ogromna konkurencja.

 

Kredyt hipoteczny - prowizje, jakie musi zapłacić kredytobiorca

 

Warto wiedzieć, że prowizja za udzielenie kredytu nie jest jedyną, jaką narzuca bank w trakcie trwania współpracy z klientem. W przypadku takiego zobowiązania obowiązuje także prowizja od wcześniejszej spłaty kredytu hipotecznego. Ta ma być swego rodzaju rekompensatą za niezapłacone odsetki, które bank mógłby uzyskać, a traci poprzez wcześniejsze uregulowanie kredytu. W tym zakresie, tak samo jak przy prowizji za udzielenie kredytu, to instytucja bankowa ustala wysokość tejże opłaty w skali procentowej. Niektóre banki żądają prowizji od wcześniejszej spłaty jedynie w ciągu kilku pierwszych lat współpracy z klientem, inne chcą otrzymać prowizję bez względu na moment spłaty zobowiązania. Oczywiście, należy także zwrócić uwagę, że nie wszystkie banki w ogóle wymagają takiej opłaty. Funkcjonują oferty, zgodnie z którymi taka prowizja wynosi 0%.

 

Jak znaleźć dobry kredyt hipoteczny?

 

Osoby, które chcą nabyć nieruchomość, korzystając z kredytu hipotecznego, powinny najpierw porównać kilka konkurencyjnych względem siebie ofert. Wiadomo przecież, że propozycja każdej instytucji będzie inna. Priorytetem są całkowite koszty i to one powinny być jak najtańsze. Jak znaleźć tani kredyt hipoteczny? Kalkulator kredytowy dostępny na Totalmoney.pl pomoże wybrać najlepszą opcję. Najpierw należy wybrać kredyty, które nie są obarczone prowizją za udzielenie zobowiązania ani też prowizją za wcześniejszą spłatę. Potem trzeba zweryfikować inne koszty, jak chociażby oprocentowanie. Niektóre banki nie pobierają prowizji, za to narzucają inne opłaty, które są dla nich czystym zyskiem. Powszechne są już oferty, zgodnie z którymi za brak prowizji potencjalny klient musi nabyć dodatkowe, płatne produkty, na przykład ubezpieczenie kredytu czy też konto bankowe do obsługi zobowiązania. Właśnie dlatego warto dobrze poznać ofertę, bo inne koszty narzucane przez bank mogą być wyższe, aniżeli zaplata prowizji.