Projektowanie ogrodu permakulturowego z warzywami i ziołami czy warsztaty kulinarne w duchu zero waste, to tylko niektóre z ostatnich inicjatyw Banku Żywności w Szczecinie. Organizacja realizuje program Acti Senior finansowany ze środków Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Czym jest projektowanie permakulturowe? Szczecińscy seniorzy już to wiedzą i potrafią zastosować w kuchni!

Warsztaty projektowania permakulturowego ogrodu skierowane są do osób w wieku 60+. Stanowią system interaktywny, w którym każda część jest elementem łańcucha procesowego – deszczowa woda, rośliny, kompost zasilają się nawzajem i nic nie jest marnotrawione. Projektowanie permakulturowe to ciekawa przygoda, która pozwoli seniorom wykorzystać ich dotychczasowe doświadczenie i wiedzę związaną z uprawą warzyw i ziół.

– To bardzo ciekawa formuła warsztatów. Z jednej strony promujemy idee bliskie bankom żywności, czyli brak marnotrawienia czegokolwiek, a jednocześnie promujemy rozwiązania bliskie naturze i środowisku. Seniorzy czasem byli zaskoczeni niektórymi założeniami projektowania permakulturowego, ale jednocześnie bardzo zainteresowani tym stylem „zarządzania” przestrzenią zieloną i uprawą – mówi Piotr Nagórski, prezes Banku Żywności im. Jacka Kuronia w Szczecinie. – Uczestnicy zajęć poznają różne formy ekologicznej uprawy warzyw i ziół, uczą się czym wyróżnia się permakultura, jak „czytać” teren, a zdobytą wiedzę wykorzystują do wcielenia pomysłów na zagospodarowanie ogrodu. Dzięki temu nawiąże się głębsza więź z projektowanymi miejscami, do których będą chcieli wracać – mówi Piotr Nagórski.

W ramach programu Acti Senior odbywa się wiele różnych warsztatów. Nie jest wykluczone, że kolejne spotkania z projektowania permakulturowego odbędą się jeszcze w tym roku.

Wspólne gotowanie, wspólny posiłek i dużo wiedzy przydatnej w domu

W siedzibie Banku Żywności im. Jacka Kuronia w Szczecinie odbyły się także kolejne warsztaty kulinarne w duchu zero waste.

– Jest wiele zalet tych warsztatów. Zanika kultura wspólnego gotowania, ale także wspólnej celebracji posiłków. U nas sprawa jest oczywista: uczymy się, przygotowujemy wspólny posiłek i razem go jemy. Warsztaty pokazują seniorom, jak w prosty sposób przygotowywać zdrowe posiłki i jak zrobić „coś z niczego” – mówi Piotr Nagórski, prezes Banku Żywności im. Jacka Kuronia w Szczecinie. W trakcie zajęć seniorzy poznają tajniki ziół wykorzystywanych w kuchni, uczą się przygotowywać weki, przyrządzają zdrowe posiłki i napoje, edukują się w temacie cukru i słodyczy.

– Warsztaty cieszą się gigantycznym zainteresowaniem i mamy w planach kolejne spotkania z seniorami z naszego miasta – dodaje Piotr Nagórski.

Acti Senior to projekt realizowany przez Bank Żywności im. Jacka Kuronia w Szczecinie. Pomysł jest finansowany ze środków Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Więcej informacji można znaleźć na: https://szczecin.bankizywnosci.pl/acti-senior/.