Jak poinformowało RMF FM, wniosek o uchylenie immunitetu senatorowi Koalicji Obywatelskiej Tomaszowi Grodzkiemu został wycofany. Taką decyzję podjęło nowe kierownictwo Prokuratury Regionalnej w Szczecinie. Decyzja miała być poprzedzona uważną i dokładną analizą zgromadzonego materiału dowodowego. Szczeciński senator od lat boryka się z zarzutami o korupcję, którym konsekwentnie zaprzecza.

Nowe kierownictwo prokuratury we wniosku o uchylenie immunitetu prof. Grodzkiemu dopatrzyło się „istotnych niespójności tez w nim zawartych z tezami aktu oskarżenia przeciwko Krzysztofowi K. i innym podejrzanym w śledztwie o korupcję w szpitalu w Zdunowie”. Wniosek miał też zawierać błędy formalne i merytoryczne.

„W uzasadnieniu wniosku zawarte są między innymi stwierdzenia o charakterze przypuszczającym, dotyczące okoliczności mających obciążać Pana Tomasza Grodzkiego, których nie można uznać za ustalenia faktyczne o charakterze pełnym” – czytamy w komunikacie Prokuratury Regionalnej w Szczecinie. „Bezprzedmiotowym pozostaje również możliwość przypisania senatorowi RP sprawstwa kierowniczego, mającego polegać na podejmowaniu czynności w celu ukrycia pochodzenia pieniędzy pochodzących z przestępstwa”.

Przypomnijmy, że w styczniu tego roku Prokuratura Regionalna przesłała do sądu akt oskarżenia przeciwko 30 osobom, którym zarzucała czyny korupcyjne na kwoty powyżej 10 tysięcy złotych w zamian za przyjmowanie pacjentów poza formalną listą oczekujących na wykonanie zabiegu. Wpłaty miały być dokonywane na rzecz Fundacji Pomocy Transplantologii, która działała przy szpitalu w Zdunowie w Szczecinie.

Prof. Tomasz Grodzki to jeden z najbardziej rozpoznawalnych polityków Koalicji Obywatelskiej. Do niedawna był marszałkiem Senatu. Polityk konsekwentnie zaprzecza wszelkim zarzutom dotyczącym korupcji, a sytuację nazywa „inspirowaną politycznie przez Prawo i Sprawiedliwość”.

Nowym Prokuratorem Regionalnym w Szczecinie został prok. Wojciech Szcześniak. Informacja o jego powołaniu pojawiła się na stronie internetowej jednostki 7 lutego.