Dawcami nerek byli dla siebie małżonkowie z dwóch par. Po raz pierwszy w Polsce przeszczep został przeprowadzony w jednym czasie w dwóch ośrodkach transplantacyjnych: w Szpitalu Wojewódzkim w Szczecinie przy ul. Arkońskiej oraz w Szpitalu Dzieciątka Jezus w Warszawie.
Operacje odbyły się 7 marca. Obie zakończyły się powodzeniem. W Szczecinie nową nerkę otrzymał Adam Miszczak, pacjent szpitala przy ul. Arkońskiej, cierpiący na przewlekłą chorobę nerek, poddawany hemodializom. Szansą na normalne życie był dla niego tylko przeszczep, ale żona Aurelia, ze względu m.in. na niezgodność krwi nie mogła być dawcą. Udało się jednak znaleźć znajdującą się w podobnej sytuacji parę w Warszawie, z którą mogli się „wymienić” nerkami.

- Po szczegółowych badaniach w grudniu 2016 roku okazało się, że mogą oni krzyżowo być dla siebie dawcami nerek. Pacjentka ze Szczecina była dawcą dla pacjentki z Warszawy, natomiast pacjent z Warszawy był dawcą dla pacjenta ze Szczecina – tłumaczy Natalia Andruczyk, rzecznik Szpitala Wojewódzkiego przy ul. Arkońskiej.

Zgodnie z polskim prawem zgodę na przeszczepienie narządów musiała wyrazić Komisja Etyki Krajowej Rady Transplantacyjnej oraz Sądy Rejonowe w miejscu zamieszkania pacjentów. Wszystkie formalności udało się załatwić i termin operacji wyznaczono na 7 marca.

Nowatorski był sposób przeprowadzenia całej operacji. Obie pary przebywały w szpitalach oddalonych od siebie o ponad 500 km. Kluczowa było logistyka i koordynacja akcji. Tak, aby czas od pobrania narządu od dawcy do wykonania przeszczepu był jak najkrótszy.

- Mniej więcej w tym czasie pobrano nerkę od pacjentki w Szczecinie oraz od pacjenta w Warszawie. Narządy zostały przetransportowane samolotem rejsowym na trasie Warszawa – Goleniów – Warszawa. Łącznie zajęło to ok. 6 godzin – relacjonuje Natalia Andruczyk.



W skład zespołu transplantacyjnego w Szczecinie wchodzili: dr hab. n. med. prof. PUM Marek Myślak, dr. n. med. Samir Zeair, dr n. med. Tomasz Śluzar, dr. n. med. Monika Pakosz – Golanowska, dr. n. med. Małgorzata Czupryńska, Jerzy Myśliwiec (koordynator Poltrasplantu).

W czwartek 9 marca obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Nerek. Wiele mówiło się o profilaktyce i diagnostyce chorób nerek, ale również o problemach transplantologii związanych z przeszczepami tych narządów.

- Liczba przeszczepów nerek wciąż jest zbyt mała w stosunku do liczny osób, które oczekują na nowy narząd. Pobrania narządów od dawców zmarłych ratują wiele osób, jednak na nową
nerkę w całym kraju wciąż oczekuje ponad 1600 osób. Dlatego przyszłością polskiej transplantologii i nadzieją dla wielu pacjentów są właśnie przeszczepienia od dawców żywych: przeszczepienia rodzinne, krzyżowe oraz łańcuchowe – podkreśla Natalia Andruczyk.