Okres przedświąteczny zazwyczaj obfituje w szereg akcji, które mają pomóc najuboższym i bezdomnym w godnym spędzeniu świąt Bożego Narodzenia. Co roku w czasie adwentu Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej prowadzi akcję Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom. W tym roku przebiega ona pod hasłem „Świeca, która tworzy polską Wigilię”. Świece rozprowadzane są przede wszystkim w parafiach. – Chodzi przede wszystkim o sfinansowanie działań Caritas adresowanych do dzieci i rodzin, między innymi prowadzenie przez cały rok placówek wsparcia dziennego. Środki z każdej świecy przeznaczone zostaną także na rozwój placówek dla dzieci w Kamerunie, Argentynie, Wenezueli oraz na Ukrainie, Białorusi i Litwie – mówi ks. Krzysztof Łuszczek, rzecznik prasowy Caritas w archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej.
Wielkie przygotowania do Wigilii. „Nie zostawimy nikogo bez wsparcia i pomocy”
Caritas pomaga potrzebującym przez cały rok, ale to właśnie grudzień jest miesiącem, gdy o wsparciu osób ubogich i bezdomnych mówi się najwięcej. Na początku grudnia pod hasłem „Tak. Pomagam!” została przeprowadzona akcja zbierania żywności w supermarketach. Była to już dwudziesta pierwsza edycja. W ubiegłym roku na terenie całej Polski zaangażowało się w nią prawie 15 tys. wolontariuszy. W tym roku w samej archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej w akcję włączyło się prawie 70 supermarketów różnych sieci.
– Od kilku tygodni trwa także akcja „Torba Miłosierdzia”. Jest to inicjatywa, którą zapoczątkował papież Franciszek w 2016 r. podczas VI Światowego Dnia Ubogich. Na terenie naszej archidiecezji takie torby można otrzymać w parafiach i zwrócić je wypełnione żywnością o długim terminie przydatności do spożycia. Tej inicjatywie w Polsce towarzyszy także Pielgrzymka osób bezdomnych na Jasną Górę. Biorą w niej udział także pielgrzymi ze Szczecina – mówi ks. Krzysztof Łuszczek, rzecznik prasowy Caritas w archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej.
Tradycyjnie 24 grudnia przy Bazylice Archikatedralnej św. Jakuba odbędzie się wigilia dla potrzebujących. Natomiast w drugi dzień świąt zaplanowano obiad świąteczny dla ubogich i samotnych w Arcybiskupim Wyższym Seminarium Duchownym w Szczecinie.
Caritas z naszej archidiecezji aktywnie pomaga uchodźcom wojennym z Ukrainy. „Nie tylko pomoc rzeczowa i materialna”
Równolegle z przygotowaniami do świąt Bożego Narodzenia trwa akcja pomocy dla uchodźców wojennych z Ukrainy. Dzieje się to przede wszystkim za pośrednictwem Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom Caritas przy ul. Henryka Wieniawskiego 5. Od początku wojny centrum pomogło ponad 10 tys. uchodźcom.
– Należy podkreślić, że powstało jeszcze na długo przed wojną i od samego początku inwazji Rosji na Ukrainę było gotowe do udzielania pomocy w językach ukraińskim, rosyjskim, białoruskim, czeczeńskim, angielskim i francuskim. Na początku była to przede wszystkim pomoc materialna i psychologiczna. Mimo że dalej jest ona udzielna, to coraz większą uwagę przykłada się dziś do różnego rodzaju doradztwa. Chodzi o to, aby uchodźcy zintegrowali się z polskim społeczeństwem i odnaleźli na rynku pracy. Centrum prowadzi również kursy języka polskiego. Przeciętnie w czterech grupach uczy się ok. 50 osób – mówi ks. Krzysztof Łuszczek.
Dzięki środkom przekazanym przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej centrum realizuje program „Razem możemy więcej”.
– Chodzi przede wszystkim o doradztwo zawodowe, pomoc specjalistów (np. prawników), organizację spotkań edukacyjno-kulturalnych, wsparcie w dostępie do edukacji. Uchodźcy z Ukrainy w listopadzie brali udział m.in. w koncercie i spotkaniu integracyjnym w Filharmonii im. M. Karłowicza w Szczecinie. Ukraińskie dzieci uczestniczyły w warsztatach „Malowania kawą”. W grudniu pod patronatem Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom został także ogłoszony konkurs adresowany do dzieci ukraińskich pt. „Cud Bożego Narodzenia w ukraińskich barwach” – wymienia ks. Łuszczek. – Nasza aktywność jest możliwa dzięki zaangażowaniu wolontariuszy. Bardzo im dziękujemy – dodaje.
Komentarze
0