Festiwale, spektakle, wycieczki, rehabilitacja, opieka nad zwierzętami to tylko niektóre z podejmowanych przez organizacje pozarządowe inicjatyw i działań. W Szczecinie jest ich ponad 2500 – działają z pasji, chęci pomocy, realizacji potrzeb własnych. Organizacje mają wiele możliwości i pomysłów na działania, które urozmaicają życie każdego z nas. Mają również obowiązki – jeden z nich związany jest z dniem 31 marca.

Są działania, są konieczności

Na terenie naszego miasta swoją siedzibę posiada ponad 2500 organizacji (dane z 2014 roku). Pojawiają się najczęściej jako efekt rozwoju różnych grup, które chcą/chciały działać, promować oryginalne inicjatywy, dawać nowe możliwości mieszkańcom Szczecina. Niektórym wystarczą działania nieformalne, bez narzuconych ram i struktur (czego najlepszym przykładem może być Trib-Art Fuzja Sztuki), jednak większość z nich w pewnym momencie napotka pewien problem, najczęściej w postaci pozyskiwania dodatkowych funduszy na rozwój swoich działań. W tym miejscu pojawiają się możliwości płynące z bycia NGOsem (np. pozyskiwanie funduszy, możliwość otrzymywania darowizn, korzystania ze zbiórek publicznych).

Każda złotówka wspiera działania organizacji pozarządowych, cieszy lokalne grupy, które z niej korzystają w postaci festynów, wydarzeń, eventów. Każda z nich, również, generuje obowiązki, chociażby w postaci sprawozdawczości. W najbliższym czasie, organizacje muszą sporządzić i wysłać deklarację CIT-8, która pokazuje Urzędowi Skarbowemu, jakimi środkami FINANSOWYMI dysponowała organizacja w poprzednim roku. Deklarację tworzy się (najczęściej) w oparciu o sprawozdanie finansowe organizacji, pokazujące wydatkowanie funduszy przez NGO.

Sektor 3 na ratunek

Każdego roku, w marcu, Szczecińskie Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych Sektor 3, przypomina o tym obowiązku. Organizacje tworzą ludzie, którzy jak wiadomo nieomylni nie są a gdy stykają się z procedurami i urzędowymi formularzami często dostają bólu głowy. I w tym miejscu pojawia się Sektor 3, który służy wszystkim NGO radą i wsparciem. Zamiast tracić czas próbując zrozumieć zawiłe przepisy wystarczy umówić się na konsultację. W jasny i zrozumiały dla wszystkich sposób, pracownicy SCWOP Sektor3 podpowiedzą nie tylko jak poprawnie wypełnić i złożyć CIT-8, ale również wesprą w bieżących działaniach organizacji. Pomogą zrozumieć dokumenty, wytłumaczą obowiązujące zasady Nie jest to jedyna forma wsparcia oferowana przez Sektor 3. Akcja przynosi pierwsze efekty – zgłaszają się przedstawiciele różnych organizacji, które albo nie wiedziały, że muszą się sprawozdawać, albo mają problemy z dokumentami. Są też takie organizacje, które dzięki prowadzonej akcji dowiedziały się o Sektorze 3 i jego możliwościach. Na ten moment jesteśmy bardzo zadowoleni z odzewu! – mówi Jan Karpierz – pracownik SCWOP Sektor 3..

Swoją wiedzą, Sektor3, dzieli się również z tymi, którzy dopiero rozważają wejście w świat III Sektora i myślą o powołaniu fundacji czy stowarzyszenia. Tym, którzy już w tym sektorze działają oprócz doradzania, Sektor 3 oferuje szkolenia, udostępnia sprzęt i sale. Wszystko całkowicie nieodpłatnie.

Potrzebuję pomocy! Gdzie mam iść?!

Sektor 3 mieści się przy al. Wojska Polskiego 63, na IV piętrze. W sieci można go znaleźć pod adresem www.sektor3.szczecin.pl. , – facebook.pl/sektor3szczecin oraz twitter.com/sektor3szczecin.

Zdajemy sobie sprawę, że ludzie nie mają dużo wolnego czasu i wizyta u nas w biurze może być nie po drodze. Dlatego też, dość dobrze radzimy sobie również w przestrzeni wirtualnej - można do nas mailować lub pisać przez FB. – mówi Jan Karpierz - W ten czy inny sposób zrobimy wszystko, żeby pomóc. W końcu dobrze działające organizacje służą nam wszystkim!

Więcej informacji:

www.sektor3.szczecin.pl