W połowie sierpnia podpisano umowę z wykonawcą przebudowy budynku „J” w Samodzielnym Publicznym Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym przy ul. Arkońskiej. Za rok w zabytkowym gmachu mają być gotowe nowoczesne gabinety umożliwiające diagnostykę i leczenie schorzeń kardiologicznych.

Poradnia kardiologiczna jest największą poradnią specjalistyczną w szpitalu przy ul. Arkońskiej. Pracuje w niej ponad 30 lekarzy, którzy w ubiegłym roku udzielili łącznie 44 tys. porad. Wkrótce zyskają komfort pracy w nowej siedzibie, znacznie lepiej dostosowanej do potrzeb pacjentów.

– Liczby jednoznacznie wskazują, że mamy kogo i kim leczyć. Brakuje nam tylko miejsca, które odpowiadałoby skali naszej codziennej działalności – mówi dr Robert Józwa, kierownik poradni i ordynator oddziału kardiologii Szpitala Wojewódzkiego. – Kilka lat temu szpital zyskał nowoczesny oddział kardiologiczny. Teraz nadszedł czas na poradnię, która w obecnej lokalizacji się po prostu nie mieści. Trzymamy kciuki za sprawny przebieg inwestycji i już nie możemy się doczekać finału.

Co zostanie zrobione za 15 mln zł?

W przyziemiu budynku „J” zaplanowano m.in. pomieszczenia poradni dla pacjentów ze stymulatorami serca. Na parterze będą: rejestracja, gabinety EKG, pokój pobrań materiałów do badań, gabinet zakładania i obsługi EKG Holter. Wyżej wydzielone zostaną pomieszczenia rehabilitacji kardiologicznej i gabinety lekarskie oraz pomieszczenia do UKG. Na drugim piętrze będą gabinety kardiologów, a także pomieszczenia szkoleniowe.

Koszt inwestycji to blisko 15 mln zł. Pieniądze pochodzą od samorządu województwa (przede wszystkim ze sprzedaży gmachu przy ul. Broniewskiego 22) i wojewody (z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19).

Lepsze warunki w drugiej połowie 2023 roku

Realizacją prac, w formule „zaprojektuj i wybuduj”, zajmie się Przedsiębiorstwo Wielobranżowe AB Marek Andrych z Gryfina. Roboty zostały podzielone na dwa etapy, by możliwie szybko można było zacząć korzystać ze zmodernizowanych gabinetów.

– Mam nadzieję, że w drugiej połowie przyszłego roku spotkamy się w nowej siedzibie poradni kardiologicznej, a więc w przebudowanym i zmodernizowanym budynku „J”, który chyba dla wszystkich pracowników szpitala będzie już zawsze „starym zakaźnym”. Spotkamy się, otworzymy poradnię i zaczniemy przyjmować pacjentów, którym należą się lepsze warunki – mówi Małgorzata Usielska, dyrektor SPWSZ.

Drugim wyzwaniem budowa nowego oddziału zakaźnego

To kolejna z inwestycji na terenie szpitala przy ul. Arkońskiej. Dwa lata temu oddano do użytku nowy budynek „Z”, w którym dzisiaj funkcjonuje część poradni specjalistycznych, stacja dializ i oddziały – nefrologiczny oraz neurologiczny (koszt – 60 mln zł). Półtora roku temu zakończyła się modernizacja budynku „G”, przeprowadzona na potrzeby oddziału obserwacyjno-zakaźnego i chorych na COVID-19 (6,5 mln zł).

Dużym wyzwaniem jest trwająca budowa nowego budynku z oddziałami zakaźnymi dla dorosłych i dzieci, wraz z lądowiskiem dla śmigłowców na dachu (70 mln zł).