Po kilku latach przerwy znowu będzie można studiować politologię w Szczecinie. Kierunek wznowiony zostanie od października. Właśnie trwa nabór. Jak wyjaśniają władze Instytutu Nauk Politycznych i Bezpieczeństwa Uniwersytetu Szczecińskiego, wraca kierunek, który jest wyzwaniem intelektualnym, a przy okazji odpowiedzią na aktualne potrzeby społeczne. Szczególnie teraz, w dobie szeroko rozpowszechnianych fake newsów, wymagających od młodych ludzi krytycznego myślenia i umiejętności oddzielania prawdziwych informacji od kłamstw i manipulacji. Pierwszy etap naboru na Uniwersytecie Szczecińskim kończy się w piątek.
Wyniki matur zostały ogłoszone w poniedziałek. W województwie zachodniopomorskim powyżej 30% możliwych do zdobycia punktów uzyskało 72% uczniów. To oni zadają sobie teraz pytanie: jaki kierunek studiów wybrać?
Pierwszy etap naboru na Uniwersytet Szczeciński kończy się w piątek. W swoje progi zaprasza m.in. Instytut Nauk Politycznych i Bezpieczeństwa Uniwersytetu Szczecińskiego. Oferta instytutu jest pełna nowości i spektakularnych powrotów.
– Kształcimy w naszym instytucie na czterech kierunkach. Po pierwsze polityka, wracamy do politologii. Istnieje bardzo poważna potrzeba, by kształcić osoby, które będą rozumieć, analizować i uczestniczyć w procesach politycznych. Mamy setki absolwentów tego kierunku. Odnoszą oni sukcesy w polityce, ale zajmują się także administracją. Kształcimy także fachowców w zakresie bezpieczeństwa, mamy setki absolwentów kierunków bezpieczeństwo wewnętrzne czy bezpieczeństwo narodowe. Pracują oni w siłach zbrojnych, policji czy agencji bezpieczeństwa wewnętrznego – mówi dr Tomasz Czapiewski, dyrektor Instytutu Nauk Politycznych i Bezpieczeństwa US. Dużum zainteresowaniem cieszy się również kierunek management instytucji publicznych i public relations.
Jak przekonuje dr Czapiewski, na rynku pracy jest mnóstwo ofert dla absolwentów tych specjalności. Studia politologiczne przydają się np. w mediach czy administracji.
– Wielu absolwentów sprawuje funkcje kierownicze w samorządzie, urzędach, instytucjach publicznych. Absolwenci politologii to także świetni dziennikarze, doskonale zorientowani w świecie polityki. Zachęcamy do tych studiów, bo to ciekawa przygoda intelektualna. Zestaw kompetencji, który otrzymuje nasz student, jest bardzo przydatny na rynku pracy. Studia politologiczne powinny być uzupełnione aktywnością społeczną. To nie jest kierunek dla ludzi, którzy planują nie być aktywnymi studentami – dodaje.
Więcej informacji: https://npb.usz.edu.pl/
Komentarze
12