To wydarzenie niewątpliwie ożywi jesienną ofertę kulturalną naszego miasta. Szczecin Film Festival 2022 już się rozpoczął i potrwa do 24 października. W studio S1 Polskiego Radia Szczecin podczas gali otwarcia, którą poprowadził dziennikarz tej stacji, Konrad Wojtyła, pokazano m.in. dzieło Jörga Fotha „Tuba Wa Duo”.


Groteskowa opowieść o końcu NRD

– Jestem dumny, że właśnie ten film jest pokazywany dziś na otwarciu festiwalu, bo nie był dotąd zbyt często prezentowany publicznie. Powstał w 1988 roku, czyli niedługo przed upadkiem kraju, o którym opowiada, czyli NRD – powiedział Jörg Foth, reżyser, scenarzysta, wieloletni selekcjoner filmów zgłaszanych do Szczecin Film Festival.

Jego krótkometrażowa produkcja „Tuba Wa Duo” to groteskowa opowieść o dwóch tubistach, w której jest dużo gry na tym instrumencie oraz… gier słownych. Drugim filmem, który zobaczyliśmy podczas wieczoru otwarcia, był „Rosa Rosae. A Spanish Civil War Elegy​” w reżyserii słynnego hiszpańskiego reżysera, Carlosa Saury. To dość nietypowy wideoklip, bliski diaporamie, w którym widzimy zdjęcia i obrazy dotyczące wojny domowej w Hiszpanii. Podczas wrześniowego festiwalu SeniorMovie to dzieło otrzymało honorowe wyróżnienie.

Międzynarodowe jury

Oprócz tych dwóch projekcji odbyło się wiele rozmów o historii festiwalu czy jego tegorocznym programie. Przedstawiono jury Konkursu Europejskiego, które w tym roku tworzą: Rafael Franco, kierownik ds. koprodukcji filmów krótkometrażowych i talentów w Film Stockholm AB; Aylin Gbkmen, szwedzko-turecka twórczyni filmów oraz Stanisław Ruksza, dyrektor Trafostacji Sztuki w Szczecinie. To gremium zdecyduje, kto otrzyma nagrodę główną, ufundowaną przez Prezydenta Miasta Szczecina w wysokości 5 000 zł.

Projekcje zgłoszonych filmów, z takich krajów jak USA, Hiszpania, Ukraina czy Niemcy, zorganizowano w Kinie Zamek w pięciu blokach – od piątku do niedzieli.

„Pieśń Bielika” i inne shorty

Wśród kolejnych, zapowiedzianych podczas gali, wydarzeń wartych uwagi są dwie serie pokazów (22 i 23 października) w sekcji Kino Na Pomorzu Zachodnim / Zachodniopomorskie Shorty. Zostaną na nich zaprezentowane lokalne produkcje oraz dzieła twórców związanych z naszym regionem. To m.in. „Barwoczuły” w reżyserii Joanny Suchożebrskiej, „Pieśń Bielika” (reż. Piotr Biniek) czy „Nowa symfonia” stworzona przez Mateusza Żeglińskiego, która ma już na koncie Nagrodę Publiczności 15. Festiwalu Kina Niezależnego w Przemyślu. Wstęp na pokazy jest wolny.

Jaśmina Polak wśród gości festiwalu

Natomiast 22 października o godz. 15:00 w Kinie Zamek zaplanowano specjalną projekcję filmu fabularnego „Fucking Bornholm” w reżyserii Anny Kazejak. Wstęp na pokaz tej produkcji dofinansowanej przez Fundusz Filmowy Pomerania jest darmowy, a bilety będą dystrybuowane na około godzinę przed seansem. Po jego zakończeniu nastąpi spotkanie z odtwórczynią jednej z ról, Jaśminą Polak.

Werdykt jury w konkursach SeFF – Konkursie Europejskim filmów dokumentalnych i Zachodniopomorskich Shortach poznamy podczas gali zakończenia wydarzenia, tj. 24 października w Studio S1 Polskiego Radia Szczecin. Inne szczegóły dotyczące programu festiwalu dostępne są na stronie: www.szczecinfilmfestival.com, a bilety można nabyć za pośrednictwem serwisu www.bilety.fm.