Katarzyna Błaszczyk przez 15 lat pracowała w radiu. Hanna Bogoryja-Zakrzewska studiowała na Uniwersytecie Szczecińskim, a później była zatrudniona w radiu (m.in. w Trójce) przez 30 lat. Wspólnie założyły w 2017 roku projekt o nazwie „Torba Reportera”. Właśnie o nim opowiadały 26 października, podczas piątej edycji OKOlic Literatury w Szczecinie.

Jak wykorzystać potencjał dźwięku?

Spotkanie odbyło się w ProMediach i poprowadziła je dziennikarka radiowa, Małgorzata Frymus, która rozpoczęła rozmowę od pytań o specyfikę podcastu i jego najważniejsze cechy. Niewątpliwie ta forma przekazu jest aktualnie coraz bardziej ceniona, coraz częściej wykorzystywana w różnych dziedzinach i ma swoich fanów. 

– Wiele osób tworzy podcasty hobbystycznie – opowiadała Hanna Bogoryja-Zakrzewska. – Często nie mają przygotowania dziennikarskiego, ale za to świetnie opanowali technikę i mają bardzo dobry sprzęt, w tym mikrofony i konsole. My uczymy, jak najlepiej wykorzystać potencjał dźwięku i wskazujemy, jak można zaistnieć w mediach na szerszą skalę.

Reportaż o Zełenskim

Szkolenia to tylko część działalności Torby Reportera. Obie panie cały czas tworzą dokumenty audio na zlecenia bardzo różnych klientów. Jedną z najbardziej interesujących, ale też najtrudniejszych była oferta od Biura Parlamentu Europejskiego w Polsce. Powstał wówczas reportaż „Zełenski – bohater mimo woli”, któremu poświęcono wiele uwagi podczas rozmowy. Dużo pytań dotyczyło też tego, ile powinien trwać podcast, czym trzeba dysponować, by móc go wykonać i czego należy unikać przy jego realizacji. 

– Nagrywamy tak długo, dopóki nie uznamy tego, co utrwalone za ciekawe – mówiła Katarzyna Błaszczyk. – Mam świadomość, że zazwyczaj dopiero z pięciogodzinnego materiału można stworzyć dobry, kilkunastominutowy dokument. Z drugiej strony podcast daje mi wolność, bo nie muszę go ograniczać czasowo, jak to było, kiedy pracowałam w radiu, ale mogę zmontować tak długi odcinek, jaki jest według mnie najlepszy.

Polsko-indyjski mezalians

Gościnie czwartkowego spotkania wspólnie napisały książkę „Zdarzyło się naprawdę. Opowieści reportera”. Ponownie bowiem zajęły się bohaterami najciekawszych, nagradzanych radiowych reportaży i spisały ich dalsze losy. Podczas spotkania Katarzyna Błaszczyk mówiła o tekście „Mezalians albo historia pewnej ucieczki”, który opowiada o związku Virena z Indii i Marleny, rozwódki z Elbląga. Poznali się przez Internet i kiedy on przyjechał do Polski, postanowili się pobrać. Ta relacja nie przetrwała jednak próby czasu. Z książki dowiemy się m.in. o niełatwych doświadczeniach Virena w Polsce, jego powrocie do Azji (zamieszkał w Dubaju) i tym, jak teraz traktuje całą tę „przygodę”.

Każdy ma jakąś historię

– Każdy człowiek ma jakąś historię, tylko może nie zawsze chce ją opowiedzieć – stwierdziła Bogoryja-Zakrzewska. – Jest jednak wielu takich, którzy chcą być wysłuchani, mają coś do przekazania. Jeżeli uda nam się wzbudzić zaufanie takiego kogoś, to możemy się bardzo wiele dowiedzieć nawet na tematy bardzo delikatne.

Festiwal OKOlice Literatury został zorganizowany przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Szczecinie.