Warsztaty, spotkania, spacery, a to wszystko w myśl czerpania radości ze wspólnego przebywania. Już w najbliższy weekend w zachwycającym Siedlisku Niebieski Szczur odbędą się wyjątkowe warsztaty „Siła kobiecej opowieści”. Jak mówi organizatorka, „samo spotkanie się twarzą w twarz z innymi kobietami, które opowiadają to, co przeżyły, jest bardzo oczyszczające i wzmacniające”.

Wyjazdowe warsztaty rozwojowe dla kobiet „Siła kobiecej opowieści” to kolejna odsłona spotkań organizowanych przez animatorkę kultury, autorkę książki „Sama siebie nie pamiętam” Beatę Zuzannę Borawską.

– Pierwszy raz wpadłam na pomysł warsztatów podczas spotkania autorskiego wokół mojej książki. Wtedy wiele kobiet dziękowało mi za poruszanie tematów dotyczących kobiecości, cielesności, przełamywania tematów tabu związanych z chorobą, wykluczaniem kobiet. Pomyślałam, że trzeba wziąć to na warsztat i tak powstały pierwsze edycje warsztatów „Siła kobiecej opowieści”, które odbyły się kilkukrotnie w Szczecinie i Berlinie – wspomina Borawska.

Najbliższa edycja, która odbędzie się w dniach 14–16 czerwca w Siedlisku Niebieski Szczur, zrodziła się za namową uczestniczki Kręgów Kobiet w Piwnicy Kany.

– Tu spotykamy się co miesiąc i rozmawiamy o tym, co nam leży na sercu, a punktem wyjścia jest  zawsze książka napisana przez kobietę. Jeśli chodzi o wiek, to nie ma granicy, wiek często jest tylko liczbą – zachęca.

„Chciałyśmy zabrać kobiety chociaż na chwilę do raju”

Siedlisko Niebieski Szczur to – jak przekonuje Borawska – miejsce magiczne.

– Są tam konie, torfowiska, jeziora, a przede wszystkim właścicielka, która wkłada całe serce w to miejsce, sama gotuje dla gości. Te wszystkie elementy sprawiły, że zdecydowałyśmy się wraz z Pauliną Balińską zorganizować tam warsztaty. Chciałyśmy zabrać kobiety z dala od ich domów, problemów, całego tego miejskiego zgiełku i hałasu, który wpływa na dynamikę życia, poziom stresu. Chciałyśmy zabrać je chociaż na chwilę do raju.

Doświadczenie organizatorek pokazuje, że już takie jednorazowe spotkanie w ramach „Siły kobiecych opowieści” potrafi odmienić życie uczestniczek.

– W grudniu zeszłego roku powstał nawet reportaż z warsztatów Agaty Rokickiej zatytułowany „Nasz głos”, w którym uczestniczki dzielą się wrażeniami i wprost mówią o działaniu pracy ze sobą podczas spotkań. Po edycji warsztatów w Berlinie zawiązała się grupa twórcza Klub Cudownych Kobiet, która pracuje nad antologią – mówi Borawska. –To są te najpiękniejsze momenty w pracy, kiedy widać różnicę, a właściwie progres. Czasami jest on bardziej widoczny, czasami mniej. Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb, nastawienia. Już samo spotkanie się twarzą w twarz z innymi kobietami, które opowiadają to, co przeżyły, jest bardzo oczyszczające i wzmacniające. Słowo ma moc, a my jesteśmy utkane z historii – samo zobaczenie tego procesu i siebie w nim zmienia.

Najważniejsze zadzieje się pomiędzy słowami

Na uczestniczki czeka bogaty program warsztatów przygotowany przez Beatę Zuzannę Borawską i Paulinę Balińską, podczas których wzmocnią poczucie własnej wartości czy rozwiną swoje kreatywność.

– Głównie będzie to praca ze słowem w nurcie herstory, czyli w w wielkim skrócie prowadzenie narracji kobiecej, gdzie kobiety są w centrum. Będę elementy pracy z głosem, ciałem, trochę ćwiczeń teatralnych, ale też chcemy wykorzystać naturę i jej moc w swojej pracy. Paulina Balińska, z którą współprowadzę warsztaty, przygotowuje ćwiczenia na poranki. Wieczorami ognisko w kręgu kobiet – zdradza Borawska. – Dużo tego będzie, ale najważniejsze zadzieje się i tak pomiędzy słowami. Zostały ostatnie miejsca, więc zapraszam kobiety do dołączenia do nas w trybie tak zwanym last minute. Czekamy na Ciebie, będzie pięknie – zachęca.

Warsztaty „Siła kobiecej opowieści” odbędą się w terminie 14-16 czerwca 2024 w Siedlisku Niebieski Szczur (Karsibór, k. Świdwina). Cena: 960 zł (cena zawiera 2 noclegi, pełne wyżywienie wegetariańskie, udział w wyżej wymienionym programie, ubezpieczenia OC i NNW). Więcej informacji: https://www.facebook.com/events/1543169276545243.