W średniowieczu nieopodal dzisiejszej katedry św. Jakuba stała budowla jeszcze bardziej okazała. Był to kościół Mariacki, którego ślady można oglądać po dziś dzień. Gdzie? O tym Przekonają się i poznają kolejne ciekawostki związane z naszym miastem uczestnicy drugiej części wycieczki „Po Szczecinie: śladami średniowiecznych kościołów Szczecina”.
Przemierzając starówki np. Krakowa czy Wrocławia napotyka się często na zabytkowe gotyckie kościoły, które w stosunkowo dużej ilości lokowane były w obrębie miejskich obwarowań. Kościoły w czasach średniowiecza pełniły rozmaite funkcje. Gdy miasto nie posiadało jeszcze ratusza to spotkania rajców odbywały się właśnie w świątyniach, a wieża kościelna jako najwyższa budowla miasta stanowiła punkt obserwacyjny przed ewentualnymi zagrożeniami zewnętrznymi. Ich wielkość i bogactwo wyposażenia świadczyły o zamożności i prestiżu fundatorów (np. księcia lub grupy mieszczan). Często nawet w obrębie jednego miasta poszczególne świątynie „konkurowały” by swoją świetnością podkreślić dominacje i ważniejszą rolę.
Nie inaczej w wiekach średnich wyglądał Szczecin, choć nie wskazuje na to jego obecny wygląd. Tak się jednak złożyło, że z biegiem historii zdecydowana większość szczecińskich kościołów przestała istnieć.
Wycieczka 14 kwietnia to kontynuacja wędrówki, która odbyła się 17 i 31 marca. Tym razem na pewno znajdzie się czas by odwiedzić miejsce, gdzie jeśli chodzi o chrześcijaństwo w Szczecinie to "wszystko się zaczęło" - kościół Piotra i Pawła.
Całość zakończy się skromnym poczęstunkiem w restauracji „Na Mariackiej”.
W przypadku opadów deszczu - wędrówka zostanie przełożona o 2 godziny, a uczestnicy telefonicznie powiadomieni o tym fakcie.
Bilety: www.poszczecinie.pl
Zobacz też:
Komentarze
0