W szczecińskiej radzie miasta Koalicja Obywatelska będzie rządzić samodzielnie. Jednak w sejmiku KO zdobyła 15 na 30 mandatów, co oznacza, że do samodzielnego rządzenia zabrakło jednego mandatu. Z dobraniem chętnych do współpracy z pewnością nie będzie problemu. Swoich radnych do sejmiku wprowadziła Trzecia Droga, wśród radnych są także reprezentanci Lewicy i Koalicji Samorządowej. Zaskakiwać może wynik PiS.

Koalicja Obywatelska zdobyła blisko 39% głosów, Prawo i Sprawiedliwość – 25%, a Trzecia Droga – nieco ponad 10,6%. Koalicja Samorządowa musi zadowolić się 8,4% poparcia, a Lewica niecałymi 8%. Na Konfederację zagłosowało ponad 5% mieszkańców regionu, ale ugrupowanie nie będzie brać udziału w podziale mandatów.

Strategia Prawa i Sprawiedliwości okazała się skuteczna. Umieszczenie na listach do sejmiku byłych posłów Michała Jacha i Leszka Dobrzyńskiego przyniosło odpowiednio 15 i 12 tysięcy głosów. W sumie Prawo i Sprawiedliwość zdobyło w sejmiku 10 mandatów, co jest podobnym osiągnięciem w porównaniu do roku 2018. Sejmikowymi radnymi Prawa i Sprawiedliwości ze Szczecina będą: Agnieszka Kurzawa, Rafał Niburski oraz Leszek Duklanowski, który zdobył ponad 6300 głosów, niemal dziesięciokrotnie przebijając z szóstego miejsca wynik trzeciego na liście Adriana Wychowańskiego.

Koalicja Obywatelska będzie mieć piętnaścioro radnych. Wśród nich znaleźli się m.in. były prezydent Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz czy Anna Nowak ze Stargardu, która w jesiennych wyborach parlamentarnych prawie zdobyła mandat sejmowy.

Radni KO ze Szczecina to: Olgierd Geblewicz, który otrzymał ponad 48 tysięcy głosów, Teresa Kalina, Maria Kubisa, Andrzej Niedzielski, Joanna Żyłkowska.

Koalicja Samorządowa będzie mieć tylko jednego radnego w sejmiku zachodniopomorskim. Został nim Marcin Przepióra ze Stargardu. Lewica utrzymała stan sprzed wyborów, czyli jeden mandat dla Stanisława Wziątka, który zdobył blisko 8 tysięcy głosów.

Trzy mandaty będzie mieć Trzecia Droga. Nowi radni to: Damian Simiński, Sebastian Szwajlik, Elżbieta Kopczyńska.

Zaskakujące może być to, że mandatu sejmikowego nie zdobyli liderzy list ze Szczecina. Przepadli dr Magda Wiśniewska i dr Cezary Pakulski, którzy wydawali się pewnymi kandydatami do sejmiku.

„Osobiście dla mnie to porażka bolesna i stawiająca pytanie, czy dalej warto. W zeszłorocznych wyborach do sejmu na obszarze tożsamym z okręgiem numer 1 uzyskałem 5856 głosów W ciągu kilku miesięcy, liczba oddanych na mnie głosów w tym samym obszarze wyborczym była niższa o 2387, a przecież przez tych kilka miesięcy nie leżałem pępkiem do góry. Ciężko pracowałem. To zmusza do poszukiwania przyczyn i tych obiektywnych, na które wpływu nie miałem i tych indywidualnych, zdecydowanie ode mnie zależnych” – napisał dr Pakulski w mediach społecznościowych.

Mandatu nie otrzymali również Dawid Krystek z Lewicy oraz Andrzej Sulawiak z Konfederacji.