Centrum Nauki, multimedialna placówka naukowo-edukacyjna, powstanie w 2020 r. na Łasztowni tuż przy Trasie Zamkowej, obok zabytkowych portowych dźwigów. Koszt inwestycji to 16 mln euro.
Marszałek województwa Olgierd Geblewicz podpisał w piątek listy intencyjne o współpracy przy tworzeniu Centrum z rektorami sześciu zachodniopomorskich uczelni. Gotowa jest już też umowa na wykonanie dokumentacji projektowej wraz z pozwoleniem na budowę.
- To bardzo ważny dzień dla wielu środowisk w Szczecinie i na Pomorzu Zachodnim. Po wielu latach, w czasie których idea Muzeum Morskiego mocno ewoluowała w kierunku centrum nauki, dziś przystępujemy do działania - mówił Geblewicz.
Idea zbudowania na Łasztowni Muzeum Morskiego upadła, gdy stało się jasne, że Unia Europejska nie przyznaje już dotacji na tego typu inwestycje. Dofinansowywana jest natomiast działalność edukacyjna, stąd pomysł stworzenia Centrum Nauki. Ma być to miejsce, gdzie w nowoczesny i interesujący sposób opowiada się o wielu aspektach nauki związanych z morzem (np. o żegludze i szkutnictwie). Centrum ma być interaktywne, będzie można m.in. samodzielnie przeprowadzać eksperymenty. Inspiracją i wzorem jest cieszące się olbrzymią popularnością Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.
- Badania wykazują, że istnienie takich centrów naukowych wpływa na tworzenie się potencjału innowacyjnego – podkreślał marszałek.
Ma być dominantą architektoniczną
Centrum Nauki powstanie w dużym gmachu (ok. 8 tys m kw.), który przypominać ma kadłub statku. Znajdzie się w nim przestrzeń wystawiennicza, laboratoria, pomieszczania socjalne. Na dachu będzie taras z widokiem na Odrę i Wały Chrobrego.
- Będzie to budynek, który ma być dominantą architektoniczną na Łasztowni, ale ma także otwierać się na Wały Chrobrego. Ma być tłem dla historycznych części miasta, a jednocześnie zachwycać bryłą – mówił Piotr Płaskowicki z biura Płaskowicki i Partnerzy Architekci, autor koncepcji.
Harmonogram prac
Centrum Nauki będzie podlegać Muzeum Narodowemu. Dyrektor Lech Karwowski wyznaczył na pełnomocnika ds. realizacji tego projektu byłego wicemarszałka województwa Witolda Jabłońskiego.
- Zakładamy, że w marcu 2017 roku będziemy dysponowali już ostateczną koncepcją architektoniczną. Do czerwca przyszłego roku trwać będą prace nad udoskonaleniem koncepcji wystawy stałej - tak, aby można było następnie ogłosić przetargi na jej wykonanie - relacjonował Jabłoński.
Do maja 2018 r. ma być gotowy ostateczny projekt budowlany. Same prace nad jego realizacją powinny potrwać ok. 18 miesięcy. Oznacza to, że gmach będzie gotowy w 2020 r.
Co zobaczymy w Centrum Nauki?
O kształcie wystaw jakie eksponowane będą w Centrum Nauki zdecydują w dużej zachodniopomorskie uczelnie. W piątek podpisano listy intencyjne z Akademią Morską, Akademią Sztuki, Uniwersytetem Szczecińskim, Zachodniopomorskim Uniwersytetem Technologicznym, Pomorskim Uniwersytetem Medycznym i Politechniką Koszalińską.
- Chętnie pokażemy systemy pozycjonowania, układy napędowe, astronawigację. Sztuką jest zaprezentować w prosty, zrozumiały i ciekawy sposób. Ale postaramy się zrobić to w sposób multimedialny, tak, aby taka tematyka trafiała do młodzieży – mówił Wojciech Ślączka, rektor Akademii Morskiej w Szczecinie.
- My jako US z pewnością będziemy mieli dużo do zaprezentowania, zwłaszcza z zakresu działalności Wydziału Matematyczno-Fizycznego i Wydziału Nauk o Ziemi. Jesteśmy za tym przedsięwzięciem całym duchem - dodawał Edward Włodarczyk, rektor Uniwersytetu Szczecińskiego.
Komentarze
1