„Piknik nad Odrą” to weekendowy festyn turystyczny, zlokalizowany co roku na Wałach Chrobrego. Podczas poprzedniej edycji tego wydarzenia odnotowano około 60 tys. osób odwiedzających stoiska wystawców. Jak będzie w tym roku ?
Turystyka i bezpłatny dojazd
Piknik nad Odrą 2012 został zaplanowany na dwa dni najbliższego weekendu czyli 12 i 13 maja, a najważniejszym elementem całej imprezy są Targi Turystyczne Market Tour, które w tym roku odbędą się po raz dwudziesty pierwszy. Będzie to możliwość do prezentacji gmin i regionów z całej Polski, a wśród nich pokaże się m.in. Podziemne Miasto Osówka, Sucha Beskidzka, Strzelce Krajeńskie, Jura Krakowsko-Częstochowska. Reprezentowani będą także nasi sąsiedzi zza Odry (przyjadą wystawcy z Prenzlau, Greifswaldu, z Pasewalk i Bad Sarrow). Szczecinianie i osoby przyjezdne będą mogli przekonać się, jakie propozycje mają dla nich biura podróży, hotele, ośrodki wypoczynkowe, rekreacyjne, sanatoryjne. W tym roku będzie wyjątkowo wielu przedstawicieli firm przewoźniczych (m.n. Polferries , Unity Line, Portu Lotniczego w Goleniowie czy VBB). Wystawcy (w liczbie ponad stu) będą mieli swoje stoiska na ul. Admiralskiej i Komandorskiej.
W sobotę i niedzielę na teren imprezy będzie dojechać bezpłatnym autobusem (bardzo przypominającym londyńskie dwupokładowce) z plakietkami Polferries, z wodzirejem i hostessami w środku. Będzie on kursował m.in. na Prawobrzeże.
Skosztujemy regionalnych produktów
Ideą Pikniku jest prezentacja wyrobów i kuchni regionalnych. Dlatego także w tym roku wezmą w nim udział gospodarstwa rolne produkujące ekologiczną, tradycyjną żywność. Odwiedzający zobaczą i skosztują, a także być może kupią regionalne specjały kulinarne, Duża część z wyrobów, które będą proponowane, znajduje się na liście Produktów Tradycyjnych Województwa Zachodniopomorskiego. M.in. miody, pieczywo, ciasta, wyroby z róży, pierniki szczecińskie, wędliny, paszteciki szczecińskie, ogórki kołobrzeskie czy szwedzka kiszka.
Niewątpliwie jednym z najbardziej oczekiwanych punktów programu będzie gotowanie regionalnej potrawy w olbrzymim garze o pojemności 2 500 litra. Podczas poprzednich edycji były to m.in. Paprykarz Szczeciński, Zupa Rybna oraz Zupa Anny Jagiellonki. W najbliższą sobotę (około 14.30) rozpocznie się degustacja zupy Pieczarkowej po szczecińsku (jej przygotowanie „pochłonie” oprócz czasu, także m.in. ćwierć tony grzybów, 40 kg cebuli i 32 łazanek). Wydane zostanie około 10.000 porcji.
Przy poszczególnych stoiskach będą obecni ludowi artyści – rękodzielnicy, będzie można zobaczyć prezentacje strojów oraz posmakować regionalnych potraw (co roku poznajemy nowe smaki i tak również będzie teraz). Wędliny z Litwy, olej tłoczony na zimno, przyprawy, herbaty ekologiczne czy wyroby z drewna, będzie można zakupić podczas 8. Targów Żywności i Produktów Ekologicznych ORGANIC (także w ramach Pikniku).
Pokażmy Szczecin swoim gościom
Ciekawą inicjatywą jest niewątpliwie bezpłatna dwugodzinna wycieczka z przewodnikiem, zorganizowana specjalnie dla szczecinian. Jej ideą jest zainspirowanie mieszkańców do wnikliwszego poznania swojego miasta i „wyszkolenia” umiejętności pokazywania atrakcji naszego miasta przyjeżdżającym gościom. Aby wziąć udział w takiej „ekskursji” trzeba zgłosić się mailowo na adres: ania@zart.pllub dzwoniąc do Zachodniopomorskiej Agencji Rozwoju Turystyki ZART (tel. 91 434 21 87). Liczba miejsc jest ograniczona. Codziennie odbędą się trzy autokarowe przejazdy po mieście (o 10.00, 13.30 i 17.00). Miejsce zbiórki to ulica Jana z Kolna, przy wylocie ul. Komandorskiej (obok „latarni” pod Wałami Chrobrego).
Przyjdźmy z dziećmi
Nie ma wątpliwości, że Piknik jest wydarzeniem, które jest dobrą propozycją dla całych rodzin. Alejka stoisk z zabawkami, pamiątkami i wyrobami artystycznymi, dmuchane zamki i wesołe miasteczko z Czech, to tylko część atrakcji, które ucieszą dzieci. Tak więc warto zabrać ze sobą najmłodszych.
Tańce, orkiestry i Retro Gitary
Na scenie będzie można zobaczyć występy muzyczne i taneczne, zróżnicowane w swym charakterze. Wśród wykonawców przewidzianych w programie będą tacy artyści jak zespół Anvill, Zespół Pieśni i Tańca Porębianie, Zespół folklorystyczny Stepniczanki, grupa Mandara Tribe, grupa taneczna DelPolDance z Prenzlau, dziecięcy zespół wokalny SMYKI, zespół tańca nowoczesnego KEEP, Fabryka Tańca Barlinek, Zespół Instrumentów Dętych z Niemiec, Młodzieżowa Orkiestra SSV PCK 90 Schwedt, szkoła tańca Save The Beat, zespoły artystyczne z Pałacu Młodzieży w Szczecinie, Studio Taneczno-Artystyczne Rytmix, zespół wokalny Grazioso, grupa Mandara Tribe, Zespół Pieśni i Tańca Szczecinianie. Reperyar złożony z przebojów Czerwonych Gitar zagra na sobotni finał zespól Retro Gitary.
Konkursy
Wystawcy targów Market Tour przygotowali konkursy z cennymi nagrodami. Będą to np. czeki podróżne, vouchery na rejsy promem, kołobrzeska borowinę i inne. Co ciekawe, dokładnie 12 maja z Goleniowa wyleci pierwszy samolot linii Ryanair, inaugurujący przeloty na trasie do Edynburga i w związku z tym podczas pikniku będzie można zdobyć 12 biletów na kolejne połączenia.
Pokazy i serwis
W basenie, który zostanie ustawiony na terenie Pikniku nad Odrą odbędą się pokazy kajakowe. Poza tym działać też będzie punkt serwisu rowerowego, w którym fachowcy dokonają drobnych napraw i udzielą porad dotyczących sprzętu. Będzie tam można także poznać program i terminy imprez i rajdów rowerowych w regionie.
Więcej szczegółów na stronie pikniknadodra.pl
Komentarze
1