Bardziej zaawansowane są co prawda prace przy budynku edukatorium, ale to w hali basenowej widać w ostatnich tygodniach szybciej zachodzące zmiany. Fabryka Wody powinna być gotowa w połowie 2022 r.

Miasto regularnie przedstawia raporty z placu budowy u zbiegu ulic Sczanieckiej i 1 Maja. Gołym okiem widać, że prace są na coraz bardziej zaawansowanym etapie.

– O tempie i intensywności prac niech świadczą liczby – ponad 200 osób (pracowników nadzoru, robót technicznych, budowlanych) jest aktualnie zaangażowanych w budowę całego kompleksu. Zmiany najbardziej są widoczne na budynku basenowym. To tutaj wciąż realizowane są prace żelbetowe. Istotnym etapem robót jest montaż niecek basenowych – pierwsza zainstalowana została niecka basenu sportowego. Prowadzone są teraz prace przy wykonywaniu obudowy basenu rekreacyjnego znajdującego w pomieszczeniu VIP – informuje Piotr Zieliński, rzecznik prasowy miejskiej spółki Fabryka Wody.

W edukatorium budowlańcy zajmują się już robotami posadzkowymi na pierwszym i drugim piętrze. Trwają też prace montażowe instalacji sanitarnych i teletechnicznych i malowanie przeciwpożarowe stalowej kuli. Zaczyna powstawać łącznik między budynkami.

Fabryka Wody to kompleks basenowo-edukacyjny, który powstaje w miejscu dawnej Gontynki. Cała powierzchnia terenu wynosi 5 hektarów, z czego nieco ponad 17 000 m2 stanowić będzie powierzchnię użytkową. W trzykondygnacyjnym budynku aquaparku znajdzie się m.in. 17 wewnętrznych basenów, największe saunarium w Polsce i 11 zjeżdżalni o łącznej długości pół kilometra. Ofertę sportową w Fabryce Wody uzupełni strefa z kręgielnią, stołami bilardowymi, ścianką wspinaczkową, siłownią oraz kortami do squasha. W budynku edukatiorium znajdą się wystawy poświęcone wodzie, jej znaczeniu, roli, występowaniu i wpływie na nasze życie i cywilizację.

Koszt prac budowlanych to ponad 349 mln złotych. Miasto zaciągnęło na tę inwestycję kredyt w bankach komercyjnych w wysokości 318 mln zł. Będziemy go spłacać do 2041 r. Wiąże się to oczywiście z ponoszeniem kosztów obsługi kredytu. Dlatego łączny koszt całej inwestycji (wraz m.in. z pracami projektowymi) szacuje się obecnie na 463 mln zł. Wykonawcą prac jest konsorcjum firm w składzie: ALSTAL Grupa Budowlana sp. z o.o. sp.k. i ALSTAL Real Estate sp. z o.o.