Najsłynniejszą aleję drzew tworzą w Szczecinie platany rosnące na Jasnych Błoniach. Wkrótce jednak status pomników przyrody mogą zyskać również: aleja dębów szypułkowych przy ul. Szwedzkiej na Warszewie i szpaler jarzębów szwedzkich przy ul. Rodziewiczówny na Niebuszewie.

O dokładne informacje na temat szczecińskich pomników przyrody poprosiła w interpelacji Agnieszka Kurzawa, radna Prawa i Sprawiedliwości. Odpowiedzi udzieliła jej Anna Szotkowska, zastępca prezydenta Szczecina.

„Osiem dziewcząt z Albatrosa” i inne pomniki

Wynika z niej, że w mieście są 42 pomniki przyrody:

- 28 drzew pojedynczych (np. miłorząb dwuklapowy przy ul. Gontyny),

- 9 grup drzew (np. „Osiem dziewcząt z Albatrosa, czyli 8 buków na Głębokim),

- 2 aleje (poza aleją platanów również aleja dębów w Załomiu)

- 2 głazy narzutowe („Niemierzyński Głaz” przy ul. Broniewskiego i „Adam” w Parku Żeromskiego),

- 1 mszar (torfowisko przy ogródkach działkowych „Skarbówek).

Do tego grona w przyszłości dołączyć może 6 „nowych” pomników przyrody: dąb szypułkowy przy ul. Niedźwiedziej 14-17, dąb szypułkowy przy ul. Chabrowej 3, miłorząb japoński przy al. Powstańców Wlkp. 72, grupa drzew złożona z cisu pospolitego, kasztanowca zwyczajnego i 2 szt. platanów klonolistnych przy al. Wojska Polskiego 115a oraz wspomniane dwie aleje drzew. W każdym z wymienionych przypadków toczy się postępowanie.

Aleje jarzębów i dębów

Po jednej stronie ul. Rodziewiczówny rośnie szpaler 10 jarzębów szwedzkich. To drzewo naturalnie występujące przede wszystkim na Półwyspie Skandynawskim. Charakteryzuje się szerokimi, regularnymi koronami. Kwitnie na biało w maju. Okazy rosnące przy ul. Rodziewiczówny mają pnie o grubości od 168 do 286 cm.

Po obu stronach ul. Szwedzkiej na Warszewie rośnie aż 29 sztuk okazałych dębów szypułkowych. To drzewa bardzo często występującew Polsce. Są niezwykle długowieczne, mogą przetrwać nawet 1000 lat

Pomniki na pewno unikną pił

Status pomnika przyrody oznacza, że dane drzewo na pewno nie zostanie wycięte. Takiego szczęścia nie miały np. zdrowe klony i dęby tworzące aleję drzew w ciągu al. Wojska Polskiego. Zostały wycięte w związku z budową Węzła Łękno.

 

Rodziewiczówny:

Szwedzka: