W piątek przy Wałach Chrobrego zacumują trzy okręty należące do międzynarodowego zespołu „Tarczy Przeciwminowej NATO”, dowodzonego przez sztab Polskiego Kontyngentu Wojskowego Morze Północne. Jednostki pozostaną w Szczecinie do poniedziałku. Ze względów pandemicznych nie będzie można ich zwiedzać.

W skład zespołu okrętów „Tarczy Przeciwminowej NATO” wchodzą: niemiecki okręt flagowy FGS „Elbe” oraz niszczyciele min: holenderski HNLMS „Vlaardingen” oraz niemiecki FGS „Bad Bevensen” wraz z dwoma dronami typu Seahund. Okręty przypłyną do Szczecina, żeby uzupełnić zapasy. Załogi będą miały czas, żeby odpocząć po manewrach realizowanych z Marynarką Wojenną RP w ramach operacji pk. Solidarna Belona, ale także przygotować się do realizacji dalszych zadań na morzu.

– W tym roku będzie to już druga wizyta SNMCMG1 w Szczecinie. Poprzednio okręty „Tarczy Przeciwminowej NATO” zatrzymały się przy Wałach Chrobrego pod koniec maja br. Wówczas były to okręty z Belgii, Estonii, Holandii, Niemiec oraz Wielkiej Brytanii. Okręty nie udostępnią swoich pokładów do zwiedzania, ze względu na surowe restrykcje i środki zapobiegawcze wprowadzone w grupie, chroniące załogi przed zachorowaniem na COVID-19. Wizyta zakończy się w poniedziałek 15 listopada – informuje kmdr ppor. Grzegorz Lewandowski, oficer prasowy SNMCMG1.

SNMCMG1 to Stały Zespół Sił Obrony Przeciwniowej NATO Grupa 1 (ang. Standing NATO Mine Countermeasures Group 1). Jego głównym zadaniem jest utrzymywanie bezpieczeństwa żeglugi poprzez poszukiwanie, wykrywanie i niszczenie niebezpiecznych obiektów podwodnych. Siły te mogą być także skierowane do wsparcia operacji antyterrorystycznych, akcji ratowania życia oraz reagowania w sytuacjach kryzysowych.

Od 2 października 2021 roku na czele międzynarodowego zespołu stoi oficer Marynarki Wojennej RP – komandor porucznik Michał Dziugan. Członkami sztabu są oficerowie i podoficerowie wydzieleni z jednostek 8. Flotylli Obrony Wybrzeża wspierani przez oficerów z Bułgarii, Estonii i Norwegii.