Teatr Porywacze Ciał to pierwsza grupa aktorska, która prezentuje swoje spektakle podczas tegorocznej edycji festiwalu Okno. Wczoraj w Teatrze Kana, który jest organizatorem przeglądu, można było zobaczyć monodram „OUN” w wykonaniu Katarzyny Pawłowskiej.

Fobie na scenie

Aktorka ta,  nawet widzów obeznanych z teatrem performatywnym, może zaskoczyć swoją propozycją. Angażuje  bowiem w swą wypowiedź praktycznie całą widownię i zmusza do aktywności nie tylko intelektualnej.  Udaje jej się to dzięki różnym zabiegom skracającym dystans między nią a publicznością, zaczerpniętym z konwencji stand-up comedy.  Podczas wczorajszego wykonania „OUN” aktorka próbowała w kolejnych częściach przygotowanego programu spontanicznie wydobyć z odbiorców, to co myślą o takich pojęciach jak fobie, sprawy intymne i kwestie objęte społecznym tabu. Część widzów znalazła się na scenie jako współwykonawcy tej inscenizacji.

Międzyludzki krwiobieg

Używając takich rekwizytów jak lalka, gumowe rurki, peruka czy kask, Pawłowska przekształciła scenę w miejsce swobodnych, bezpretensjonalnych dialogów o naszych, kompleksach i brakach, próbując zniwelować psychiczny opór przed wyrażaniem emocji. „OUN” to swoisty seans terapeutyczny, w którym aktorka obnaża swoje myśli, skłaniając  widzów do czynnej reakcji i włączenia się w ten międzyludzki krwiobieg (dosłownie i w przenośni).

Monografia

Teatr Porywacze Ciał istnieje od 1992 roku. W Szczecinie  można było ich zobaczyć dwukrotnie podczas festiwalu Kontrapunkt. W 1999 roku pokazali spektakl „Technologia sukcesu”, a siedem lat później   „Tajemnicę” zainspirowaną opowiadaniami W.Gombrowicza z  tomu „Bakakaj” (wówczas występował z nimi, bardzo znany obecnie performer - Artur Grabowski). Po wczorajszej prezentacji „OUN” w Piwnicy Kany odbyło się spotkanie, na którym zaprezentowana została monograficzna książka Magdaleny Grendy „Teatr. Porywacze Ciał” wydana przez Uniwersytet im. A. Mickiewicza w Poznaniu.

Okno trwa

Wszystkie zaproszone na tegoroczny festiwal Okno-Zbliżenia  grupy teatralne prowokują i z założenia poruszają, a nawet wstrząsają percepcją widza. Przegląd  począwszy od ubiegłego roku przyjął formułę oddzielonych od siebie w czasie,  tematycznych, bardziej złożonych,  spotkań z wybranymi artystami. W 2013 roku zobaczymy jeszcze w Kanie – w późniejszych miesiącach - Teatr Akhe (Rosja) i Teatr Pieśń Kozła (Wrocław).

Spotkanie z teatrem Porywacze Ciał potrwa do soboty włącznie. Dziś  o godz. 19.00 można będzie zobaczyć kolejny monodram – „Zapis automatyczny", natomiast 6 kwietnia o godz. 16.00 zaplanowano spotkanie i prezentację metod pracy, zaś  o godz.19.00 performance "Inwazja Porywaczy Ciał".