Miasto ogłosiło konkurs na projekt instalacji artystyczno-edukacyjnej upamiętniającej ofiary reżimu totalitarnego oraz uczestników walk o wolną i niepodległą Polskę. Częścią kompozycji mają być postaci cywila i żołnierza oraz motyw makiety budynków aresztu śledczego.

Pomysł na wzniesienie takiego monumentu zgłoszono do Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego 2022. Uzyskał poparcie 1 633 mieszkańców, co pozwoliło skierować go do realizacji.

Przypomni wszystkim przechodzącym obok, że w czasach stalinowskich dzisiejszy areszt śledczy przy ul. Kaszubskiej był miejscem kaźni. W latach 1946-1955 wykonywane były tam egzekucje, między innymi na żołnierzach podziemia antykomunistycznego.

Jak będzie wyglądał nowy pomnik?

Dokładny wygląd pomnika zostanie ustalony w ramach ogłoszonego właśnie konkursu. Zgłaszać mogą się do niego uczestnicy, którzy w czasie ostatnich 5 lat wykonali na podstawie własnego projektu „co najmniej jeden pomnik, rzeźbę, instalację artystyczną lub podobną formę umiejscowioną w przestrzeni publicznej”. Muszą zaprojektować instalację, której koszty realizacji nie przekroczą 550 tys. zł.

W regulaminie zapisano wytyczne projektowe. Uczestnicy mają oczywiście wolną rękę, ale wskazano „jako zasadne zaprojektowanie i wykonanie instalacji, w której zawarte będzie:

1) symboliczne/syntetyczne opracowanie postaci cywila i żołnierza;

2) motyw makiety budynków Aresztu Śledczego w Szczecinie;

3) motyw tablicy pamięci w hołdzie mieszkańcom Pomorza Zachodniego, których dotknęły represje polityczne”.

Rozstrzygnięcie w listopadzie

Prace oceni sąd konkursowy pod przewodnictwem dr hab. Małgorzata Kopczyńska z Akademii Sztuki. W jego skład wejdą również: Agnieszka Maćkowska z Wydziału Kultury Urzędu Miasta Szczecin, dr hab. inż. arch. Piotr Fiuk prof. Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie, prof. zw. Ryszard Wilk ze Stowarzyszenia Architektów Polskich Oddział w Szczecinie, artystka-rzeźbiarka Leonia Chmielnik i Piotr Bednarski z Wydziału Architektury i Budownictwa Urzędu Miasta Szczecin.

Do konkursu można zgłaszać się do 17 lipca (do godz. 10). W sierpniu wnioski zostaną ocenione i wybrani uczestnicy otrzymają zaproszenia do składania prac konkursowych. Będą mieli na to czas do października. Rozstrzygnięcie konkursu zaplanowano na listopad.

Zwycięzca otrzyma 14 tys. zł i zaproszenie do realizacji swojego projektu. Przewidziano też II nagrodę (10 tys. zł) i III nagrodę (7 tys. zł).