Alternatywna lekcja historii z Jackiem Kaczmarskim, II Maraton Mozartowski i dalsze prezentacje utworów Witolda Lutosławskiego, to tylko niektóre punkty programu nowego sezonu szczecińskiej Filharmonii. Dziś na konferencji, opowiadała o nim nowa, pierwsza dyrygentka tej instytucji, pani Ewa Strusińska.

Najpierw młodzież

Okazję by zobaczyć ją w akcji, szczecińska publiczność będzie miała już w najbliższy piątek (6 września), kiedy odbędzie się finałowy koncert projektu International Lutosławski Youth Orchestra. Młodzi muzycy, którzy przez ostatnie miesiące uczestniczyli w jego pracach, pod kierownictwem pani Ewy, zaprezentują wówczas utwory dwóch „stulatków” to znaczy „Koncert na Orkiestrę” Witolda Lutosławskiego oraz „The Young Person's Guide to the Orchestra” Benjamina Brittena (obaj kompozytorzy urodzili się w 1913 roku). Wydarzenie rozpocznie się od prapremierowego wykonania kompozycji „Lavoisier’s Mirrors (Lustra Lavoisiera)” Chrisa Roe'a, który swoją kompozycję zadedykował naszej Filharmonii i będzie tego wieczoru obecny w sali koncertowej. Jak powiedziała Strusińska „Bez orkiestr młodzieżowych nie ma praktycznie możliwości zbudowania dobrych orkiestr profesjonalnych. Jestem po pierwszych próbach z ILYO i według mnie wielu z tych młodych instrumentalistów ma szanse na to by stać się zawodowymi muzykami.”

Otwarcie sezonu

Dzień przed finałem projektu zaplanowana została akcja edukacyjna na Placu Grunwaldzkim, zorganizowana z myślą o młodzieży. Oficjalny początek sezonu 2013/2014 nastąpi natomiast 20 września, kiedy do Szczecina przyjedzie bardzo ceniona bułgarska pianistka, Plamena Mangova. Z jej udziałem szczecińscy filharmonicy zaprezentują m.in. utwory Wagnera, Straussa. Strusińska komentując ten program mówi :”Uwielbiam operę i dlatego wybrałam na inauguracje m.in suitę „Kawaler srebrnej róży, ale to będzie cesarskie otwarcie, bo zaprezentujemy V Koncert fortepianowy Beethovena”.

Podróże i historia

Dyrektor Filharmonii, Dorota Serwa mówiąc o planach na najbliższe miesiące, stwierdziła: „Chcieliśmy stworzyć zróżnicowany repertuar na ten sezon, tak by zachęcić do odwiedzenia naszej sali koncertowej jak największą liczbę osób. Planujemy kontynuację podróży muzycznych do różnych krajów, nierzadko bardzo egzotycznych, a w tym sezonie prowadzonych pod hasłem Przewodnik Melomana. Proponujemy alternatywną lekcję historii przy współpracy z Muzeum Przełomów i wówczas zostaną wykonane utwory Jacka Kaczmarskiego z płyty „Rój”. Jednak przypomnimy także muzykę filmową w znakomitym wykonaniu Atomic String Quartet.”

Nizioł zagra Mozarta

Ważną częścią programu tego sezonu będzie też II Maratom Mozartowski. W poprzednich miesiącach filharmonicy grali fortepianowe utwory salzburskiego mistrza, a teraz usłyszymy m.in. Koncert na fagot i Koncert skrzypcowy nr 5 KV 219 w wykonaniu Bartłomieja Nizioła, który przyjedzie do Szczecina, 18 października. „Mozart jest bardzo istotny dla budowania barwy i brzmienia orkiestry. Łatwo byłoby włączyć do repertuaru muzykę romantyczną, ale sądzę, że odbiorcy będą mimo to usatysfakcjonowani, a muzycy wiele zyskają grając tak wymagające utwory.” powiedziała Strusińska.

Muzyczne serce miasta

Według niej „Doprowadzenie do tego by szczecińska filharmonia faktycznie znalazła się na mapie europejskich instytucji muzycznych, to bardzo ważna sprawa. Chcielibyśmy by stała się muzycznym sercem miasta i dzięki niej życie kulturalne nabrało większej intensywności. Dlatego będziemy się starali zapraszać do nas jak najwięcej utalentowanych i cenionych instrumentalistów oraz tak konstruować repertuar by pozwolił na podwyższenie umiejętności orkiestry”. Pani Ewa dodała jeszcze, że : „Planowany na przyszły już rok, program, to m.in. dzieła Szostakowicza, Prokofiewa czy Strawińskiego. Uwielbiam Mahlera i również jego dokonania chciałabym włączyć do naszych prac, ale to już w przyszłym sezonie artystycznym...”

Warto dodać, że Fillharonia przypomni też wybitnych mieszkańców naszego miasta, kształtujących jego życie muzyczne. 27 września planowany jest koncert pamięci Stefana Marczyka z utworami Chopina i Lutosłąwskiego, a 30 listopada w Bazylice Archikatedralnej św Jakuba usłyszymy orkiestrę symfoniczną wykonującą utwór Zbigniewa Kozuba "Carl Loeve  in memoriam".