W tym roku rozpoczęło działalność Szczecińskie Porozumienie Zawodów Zaufania Publicznego. Jego celem jest dyskusja o inicjatywach poszczególnych samorządów zawodowych oraz współdziałanie w tematach, które wymagają interwencji i jednego głosu. Przedstawiciele zrzeszenia spotkali się już ze szczecińskimi samorządowcami, a 14 września organizują pierwszą wspólną konferencję.
„Silne zawody zaufania publicznego – dlaczego potrzebuje ich demokracja?” – to tytuł spotkania przedstawicieli zawodów zaufania publicznego ze Szczecina, które odbędzie się już 14 września o godzinie 17:00 w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. Wydarzenie zostanie podzielone na dwa panele dyskusyjne: „Samorządność zawodowa w obronie wolności obywatelskich” oraz „Samorządność zawodowa, a prawidłowe wykonywanie zawodów zaufania publicznego”.
Bliższe relacje z innymi samorządami zawodowymi. „Dla dobra obywateli, a w naszym przypadku pacjentów”
– Silne samorządy zawodowe mają zalety zarówno dla obywateli, jak i dla osób wykonujących konkretne zawody – mówi Michał Bulsa, prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Szczecinie. – Po pierwsze jesteśmy w stanie zweryfikować, którzy członkowie naszej grupy zawodowej działają etycznie i uczciwie, a którzy nie. Po drugie gwarantujemy transparentność, przejrzystość oraz współpracę wewnątrz środowiska, która jest silnym wsparciem dla pojedynczych członków. Nasze porozumienie udowadnia, że zawody zaufania publicznego pełnią w Polsce wielką misję i musimy o wspomniane zaufanie bardzo dbać. Dlatego tematy naszej konferencji dotyczyć będą nie tylko relacji wewnątrz naszych grup zawodowych, ale i relacji z obywatelami, a w naszym przypadku z pacjentami.
Izba adwokacka: „Zależy nam na utrzymaniu praworządności i demokracji”
– Tematy paneli mają ścisły związek z fundamentami każdego z naszych zawodów, które w pełni mogą być wykonywane w warunkach poszanowania praw i wolności obywatelskich. Oczywiście każdy zawód ma nieco inną perspektywę. Przykładowo, adwokatom bezwzględnie zależy na utrzymaniu praworządności i demokracji oraz poszanowaniu wartości konstytucyjnych. Bez realnego trójpodziału władzy, w sądzie upolitycznionym, ferującym wyroki w oparciu o oczekiwania partyjne, adwokat nie będzie mógł liczyć na to, że jego znajomość prawa, umiejętność interpretowania przepisów czy doświadczenie życiowe cokolwiek będą stanowić w procesie wyrokowania. Palestrze zależy na współpracy z innymi zawodami, bo dobra współpraca prowadzi do wzmacniania, a kiedy trzeba, to i skuteczniejszej obrony samorządności zawodowej – mówi mec. Piotr Dobrołowicz, dziekan Szczecińskiej Izby Adwokackiej.
Konferencja ma charakter otwarty. Początek 14 września o godz. 17:00, będzie prowadzona transmisja live w serwisie YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=jsuKI_Ykuq4
Organizatorzy: Szczecińskie Porozumienie Zawodów Zaufania Publicznego: Szczecińska Izba Adwokacka, Zachodniopomorska Okręgowa Izba Aptekarska w Szczecinie, Zachodniopomorska Okręgowa Izba Architektów RP, Regionalny Oddział Polskiej Izby Biegłych Rewidentów w Szczecinie, Zachodniopomorski Oddział Krajowej Izby Doradców Podatkowych, Izba Komornicza w Szczecinie, Okręgowa Izba Lekarska w Szczecinie, Zachodniopomorska Izba Lekarsko-Weterynaryjna w Szczecinie, Izba Notarialna w Szczecinie, Szczecińska Izba Pielęgniarek i Położnych, Okręgowa Izba Radców Prawnych w Szczecinie, Okręg Zachodniopomorski Polskiej Izby Rzeczników Patentowych.
Komentarze
3