To jedna z najstarszych indyjskich technik medytacyjnych. Budda nauczał jej zasad, wskazując, że jest uniwersalnym lekarstwem na człowiecze dolegliwości. Nazywa się Vipassana i dzięki jej stosowaniu możemy „widzieć rzeczy takimi, jakimi są”. Dwa filmy na temat tej techniki można było zobaczyć dziś podczas spotkania w Akademii Sztuki w ramach Szczecin European Film Festival.
Vipassana to technika o długiej tradycji historycznej. Nauczano jej w Indiach już ponad 2500 lat temu. Narzędzia, które są w niej stosowane to koncentracja i samoobserwacja, pozwalające na wyeliminowanie iluzji i ujrzenie świata rzeczywistego. Dzięki temu medytujący ma szansę na przemianę i całkowite wyzwolenie. Panowanie nad własnym umysłem, daje możliwość zrozumienia praw rządzących uczuciami i zachowaniami.
Dziś widzowie, którzy przyszli na spotkanie w Akademii Sztuki zobaczyli dokument z 1997 roku, zatytułowany "Doing Time, Doing Vipassana", zrealizowany przez A. Menahemi i E. Ariel z izraela, opowiadający o zastosowaniu Vipassany w więzieniach indyjskich oraz "The Dharma Brothers" z roku 2008 (reż. J. Phillips, Andrew Kukura, Anne Marie Stein),w którym pokazano efekty wprowadzenia programu opartego na tej technice w zakładzie karnym o zaostrzonym rygorze, znajdującym się w stanie Alabama. Odsiadujący wysokie wyroki przestępcy opowiadają przed kamerą o tym co im dało praktykowanie Vipassany, a widzowie mogą poznać zasady dotyczące dziesięciodniowych kursów nauczania tej tecniki.
Dzisiejsze spotkanie poprowadził Tomasz Raczek, który napisał książkę "Kinopassana. Sztuka oglądania filmów", w której przedstawia zastosowanie Vipassany w odbiorze kultury. Opowiadał o osobistych doświadczeniach dotyczących tej techniki i pozytywnych efektach. które można osiągnąć medytując. Na sali były obecne też inne osoby, które uczestniczyły w kursach Vipassany. W naszym mieście organizowała takie spotkania Misja Buddyjska "Trzy Schronienia" w Polsce, Świątynia Buddyjska Sanboin w Szczecinie.
Szczecin European Festival kończy się jutro. Ostatniego dnia w programie jest m.in. Kino Jarmarczne czyli pokaz najciekawszych filmów europejskich z lat 1896–1916. Wśród nich pierwsze komedie, dziewiętnastowieczne pokazy akrobatyczne i inne dzieła (Teatr Kana, godz. 16.00, wstęp wolny) oraz ceremonia zakończenia całego przeglądu podczas której ogłoszone bedą wyniki konkursu polskiego i europejskiego (Filharmonia, godz. 18.00, wstęp z zaproszeniami).
Komentarze
0