Na szczycie klimatycznym ONZ w Katowicach powstający właśnie szczeciński kompleks usługowy Posejdon zostanie przedstawiony jako wzorcowy przykład budynku o niskim zużyciu energii, korzystającego z najnowocześniejszych technologii proekologicznych.

Poniedziałkową prezentację na ten temat wysłucha 15 tys. osób z całego świata, uczestnicy konferencji COP24. Dowiedzą się m.in., że dzięki zastosowaniu proekologicznych technologii Posejdon zredukuje emisję CO2 do atmosfery aż o 76% w porównaniu do takiego samego budynku zbudowanego w tradycyjnej technologii.

Możliwe będzie to dzięki pasywnemu układowi pozyskiwania energii geotermalnej z 300-metrowych odwiertów pod budynkiem, która wykorzystywana będzie do klimatyzacji. Prąd pozyskiwany będzie m.in. z 342 paneli fotowoltaicznych na dachu kompleksu, a w toaletach wykorzystywana będzie woda deszczowa. W podziemnym garażu przewidziano co najmniej 10 stanowisk do ładowania elektrycznych samochodów. Dumą projektantów jest 15-metrowa ściana zieleni w patio.

Jedyna prywatna inwestycja z takim kredytem

Wszystkie te rozwiązania sprawiają, że Posejdon otrzyma prestiżowy certyfikat BREEAM na poziomie very good lub excellent. Materialnym potwierdzeniem uznania dla nowatorskich rozwiązań ekologicznym jest przyznany właśnie inwestorowi – spółce Porto – kredyt od Europejskiego Banku Inwestycyjnego za pośrednictwem Banku Gospodarstwa Krajowego. To jedyna prywatna inwestycja w Polsce, która uzyskała taki preferencyjny kredyt od EBI.

- Mamy zaszczyt jako EBI finansować pierwszy w Polsce budynek biurowo-usługowy o niskim zużyciu energii - powiedział Vazil Hudak, wiceprezes Europejskiego Banku Inwestycyjnego. - Podobne projekty bank finansował wcześniej w innych krajach, m.in. w Niemczech i Skandynawii. Z przyjemnością prezentujemy polski projekt Posejdon właśnie podczas konferencji Narodów Zjednoczonych COP 24 w Katowicach, razem z naszym wieloletnim partnerem BGK i z naszym nowym klientem, inwestorem Porto. Taki projekt jest przykładem wsparcia EBI dla proekologicznych rozwiązań miejskich w Europie, a także naszego działania na rzecz walki ze zmianami klimatu poprzez finansowania projektów energooszczędnych, w tym przypadku w sektorze nieruchomościowym.

Nowoczesny projekt na trzech stabilnych filarach

Prezentacja projektu miała miejsce we wspólnym Pawilonie EBI/Benelux, w obecności Pawła Nierady, pierwszego wiceprezesa zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego, wiceprezesa EBI – Vazila Hudaka, oraz Marcina Woźniaka – członka zarządu Porto.

- Posejdon powstaje dziś w miejscu, które dobrze zna i wspomina każdy szczecinianin, i które długo czekało na to, aby odzyskać dawną świetność – powiedział Marcin Woźniak – Opracowaliśmy ambitny i nowoczesny projekt oparty na trzech stabilnych filarach: hotelach największej na świecie sieci Marriott, najnowocześniejszych biurach oraz niewielkiej, ale doskonale przemyślanej części handlowej. Tak buduje się obecnie tego typu obiekty na całym świecie.

Na budowie Posejdona zawieszono niedawno wiechę, co symbolizuje ukończenie stanu surowego budynku. Prace wykończeniowe potrwają do końca października 2019 r. Wtedy w kompleksie zaczną działać dwa hotele sieci Marriott, a najemcom udostępnione zostanie 18 tys. m2 powierzchni biurowej oraz około 4,6 tys. m2 przestrzeni handlowo-usługowej. Z największego centrum kongresowego w Szczecinie z sześcioma salami konferencyjno-bankietowymi i przestronnym foyer, jednocześnie skorzystać będzie mogło nawet tysiąc osób.