W nowej perspektywie unijnej do naszego województwa ma trafić 7 miliardów złotych. Marszałek Olgierd Geblewicz pochwalił się tym w mediach społecznościowych dwa tygodnie temu. Od tego momentu trwają spekulacje, kiedy pieniądze zostaną rozdzielane i jakie inwestycje urząd marszałkowski zaplanuje do 2029 roku. W rozmowie w Radiu Plus pojawiły się pierwsze szczegóły.
Ekologiczne Centrum Nauki powstanie w Koszalinie?
Nasze województwo do 2029 roku musi wydać na inwestycje i wspieranie przedsiębiorców prawie 7 miliardów złotych. To duże pieniądze. W poprzednich latach dofinansowano m.in. inwestycje transportowe, rozbudowę infrastruktury turystycznej czy budowę dużych obiektów kubaturowych. Choć Unia Europejska już nie preferuje inwestycji tego typu, to marszałek Olgierd Geblewicz chciałby, by w Szczecinie i Koszalinie powstały gmachy nowych instytucji.
– Na pewno nie będzie to budżet wielkich inwestycji, ale pewne inwestycje już sygnalizowaliśmy. Chcielibyśmy zbudować odpowiednik Morskiego Centrum Nauki w Koszalinie, ale będzie on dedykowany naszej regionalnej wizytówce, czyli ekologii. Mamy pewne plany budowy większego obiektu kubaturowego w Szczecinie. Może to będzie nowy symbol naszych czasów, może nie dominujący, ale zawsze jednak. To będzie tematyka związana z szeroko pojętą kulturą. Na ten temat będziemy mówić w najbliższych tygodniach – zapowiedział Olgierd Geblewicz. – Będziemy inwestować w zazielenianie i infrastrukturę. Bardzo walczyłem o drogi. Jesteśmy w przypadku transportu zielonego liderem w całej Polsce, ale mamy wciąż wiele dróg i wiele ścieżek rowerowych do wybudowania.
„Uruchamiać będziemy konkursy pod zaawansowane projekty i pod samorządy, które będzie stać na ich realizację”
Marszałek przyznał, że w nowej perspektywie unijnej priorytetem będą działania związane z efektywnością energetyczną. Olgierd Geblewicz zaznaczył przy tym, że Pomorze Zachodnie ma tu już sporo powodów do zadowolenia i wskazał m.in. budowaną nową siedzibę urzędu marszałkowskiego, która jest budynkiem pasywnym (czyli potrzebującym bardzo mało energii do ogrzewania wnętrza).
– Jesteśmy liderem i dajemy przykład. Na pewno projekty związane z termomodernizacją czy zmniejszaniem zużycia energii będą premiowane. Duże projekty to domena dystrybucji Warszawy, a my będziemy wspierać mniejsze inicjatywy. Zmiany obejmą również przedsiębiorców. Będzie mniej grantów, a więcej pożyczek i tanich kredytów z „umarzalną” częścią – mówił Olgierd Geblewicz. – Dużo zmian i dużo pracy przed nami – dodał.
Marszałek przyznał, że jest świadomy trudnej sytuacji samorządów. Wiele z nich może mieć problemy z wkładem własnym do nowych inwestycji. – Spotkaliśmy się z samorządowcami, żeby wskazali nam, jakie mają gotowe projekty i kogo stać na wkład własny. Uruchamiać będziemy konkursy pod zaawansowane projekty i pod samorządy, które będzie stać na ich realizację. Mam nadzieję, że za rok będziemy mieli rząd, który da trochę tlenu samorządom. Stan finansów gmin nie jest najlepszy, ale jako państwo polskie musimy pozwolić samorządowcem usprawniać nasze życie.
Wydatkowanie środków z nowej perspektywy unijnej może zacząć się w pierwszym półroczu 2023 roku.
Komentarze
0