Klub XIII Muz, Szczecińska Agencja Artystyczna oraz Dom Kultury Skolwin mają nowych gospodarzy. Przedstawił ich 5 listopada Tomasz Jarmoliński(zastępca Prezydenta Miasta Szczecina).
Zmiany na stanowiskach dyrektorskich i towarzyszący im konkurs budziły wiele emocji. Już znamy nowych gospodarzy ważnych dla miasta ośrodków kultury. To osoby młode, ambitne, wierzące w Szczecin. Podczas konferencji prasowej usłyszeliśmy ich programy dotyczące działalności objętych instytucji.

Dom Kultury Skolwin objął Adam Komorowski. Poprzedni dyrektor został mianowany na zastępcę dyrektora Zamku Książąt Pomorskich. Adam Komorowski pracuje w Domu Kultury Skolwin od 2004 roku. Ma 32 lata, ukończył politologię na Uniwersytecie Szczecińskim, należy do PO i PTTK. Jego plany dotyczące placówki znajdującej się w peryferyjnej dzielnicy Szczecina, w której krzewienie kultury jest bardzo ważne, łączą się z rozwijaniem dotychczasowej linii instytucji (obecnie funkcjonuje tu kilkanaście kół zainteresowań, w tym wprowadzone przez nowego dyrektora callanetics dla osób starszych, kurs samoobrony i kurs angielskiego). Dom Kultury Skolwin organizuje także siedem imprez dużych, takich jak :Droga Krzyżowa, jedno wydarzenie o wymiarze wojewódzkim i dwa miejskie konkursy plastyczne, oraz wiele festynów. Adam Komorowski chce stworzyć trzy nowe atrakcje: wydarzenie ogólnopolskie dotyczące filmu, wojewódzki konkurs poetycki oraz mistrzostwa wędkarskie Skolwina dla dzielnic nadodrzańskich.

Dyrektorką Szczecińskiej Agencji Artystycznej została, związana wcześniej z Operą na Zamku, Anna Lemańczyk – Białas. Poprzedni dyrektor został odwołany. Nowa prowadząca SAA to trzydziestokilkuletnia, bezpartyjna absolwentka Uniwersytetu Szczecińskiego – jak powiedział wiceprezydent. Była managerem kultury Opery. Anna Lemańczyk – Białas chce by SAA wypełniała zadania statutowe, organizowała imprezy masowe – takie jak dotychczas – Dnia Morza, Sylwestra Miejskiego, Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Nowa dyrektorka bardzo pragnie przejąć Teatr Letni od Zakładu Usług Komunalnych i stworzyć tam miejsce ważne dla Szczecina, gdzie organizowane będą duże imprezy kulturalne typu: widowiska plenerowe, spektakle musicalowe, wielkie przeglądy kabaretów. Planowane jest zwiększenie liczby imprez na zasadzie impresariatu, które przyniosłyby SAA dodatkowe fundusze

Klub XIII Muz poprowadzi Rafał Roguszka. Poprzedni dyrektor zrezygnował z pełnionej funkcji. Konkurs na te stanowisko trwał najdłużej i ubiegało się o nie najwięcej kandydatów. Zwycięzca ma 32 lata, jest absolwentem Wyższej Szkoły Hotelarstwa i Gastronomii w Poznaniu, obecnie uzupełnijącym wykształcenie w Zachodniopomorskiej Szkole Biznesu. Od 8 lat jest animatorem kultury. Działał w stowarzyszeniach i do tej pory zorganizował ponad 100 wydarzeń artystycznych o charakterze muzycznym, wystawienniczym, jak i offowym. Prawie od roku był zastępcą dyrektora Klubu XIII Muz do spraw artystycznych. Przed przystąpieniem do konkursu zawiesił członkostwa w PO. Należy do Stowarzyszenia Make It Funky Production. Program nowego dyrektora XIII Muz przewiduje udostępnienie holu dla debiutantów w dziedzinie sztuki. Natomiast na pierwszym piętrze ma powstać czytelnia wydawnictw lokalnych i autorstwa Klubu XIII Muz, w tym Pograniczy. Planowane jest stworzenie większej przestrzeni dla galerii oraz uruchomienie Oranżerii XIII Muz. Elewacja budynku oraz przylegający do gmachu chodnik mają służyć prezentacji sztuki. W Oranżerii będą prezentowane książki czytane i organizowane spotkanie literackie. Projekt Miejska Galeria Sztuki zakłada organizację: konkursu na projekt tematyczny i oraz Festiwalu sztuki. Natomiast W cieniu wielkiej sztuki to program zakładający spotkania autorskie i warsztaty, dotyczące sztuki multimedialnej i odkryć fizyków, które pomagają artystom. Rafał Roguszka chce przywrócić Klubowi dawną świetność dzięki: Galerii Debiutów, pokazowi mody – Street Art Fashion!, warsztatom i koncertom muzycznym oraz pokazom sztuki użytkowej. Zamierza taż organizować Targi Książki o Sztuce i Targi Kultury Szczecina. Nowa wizja Klubu zakłada projekcje filmów fabularnych i dokumentalnych w ramach lekcji sztuki, jak i dyskusje o kinie. W ramach Roku Multikulturowego ma odbyć się międzynarodowa wymiana artystyczna. Do spektakularnych pomysłów nowego dyrektora należy zaliczyć chęć zaproszenia Christo – twórcy sztuki krajobrazu, speca w opakowywaniu budynków. Cieszą zapowiadane spotkania z wybitnymi osobowościami kultury i cykl imprez poświęconych autorytetom – m.in. projekt Pamiętajmy o Herbercie.

Przy przeprowadzaniu konkursu na dyrektora Klubu XIII Muz pojawił się problem z wyborem – wahano się między Rafałem Roguszką a Pawłem Osuchowskim. Sprawa ta budziła wiele kontrowersji. Paweł Osuchowski jest osobą znaną w świecie muzyki poważnej zarówno w Szczecinie (mieszka tu od 8 lat), jaki i w Krakowie. Ukończył krakowską Akademię Muzyczną. Od wielu lat bierze czynny udział w organizacji koncertów muzycznych, jest dyrektorem artystycznym wielu chórów i przedsięwzięć artystycznych jak Willa Decjusza. Paweł Osuchowski przedstawił projekt kierowania Willa Lenza, która od stycznia stanie się filią Klubu XIII Muz. Prowadzone są rozmowy mające na celu przyznanie Mu opieki nad miejscem, kojarzącym się szczecinianom z Pałacem Młodzieży. Paweł Osuchowski chce by Willa Lenza stała się miejscem dialogu kultury, twórców, animatorów i odbiorców. Artysta przewiduje, że Willa będzie miejscem integracji społeczności lokalnej. Chce działać w ramach integracji Europy – tworząc Letnią Szkołę Bałtycką, gromadzącą studentów z Polski i krajów sąsiednich, którzy będą tworzyć kulturę. Willa Lenza ma zaistnieć jako salon wystawienniczy, poetycki oraz muzyczny.

Propozycje nowych dyrektorów są interesujące, na kartkach papieru wyglądają gładko i optymistycznie. Nowi gospodarze zostają zatrudnieni na sześciomiesięczny okres próbny. W tym czasie mają możliwość zmaterializowania swoich wizji, czego im życzymy. W tym roku czeka nas jeszcze niespodzianka przygotowana przez byłego dyrektora SAA – koncert Emira Kusturicy – znanego reżysera i muzyka, który oprócz Szczecina wystąpi tylko w Warszawie. Zatem Szczecin zamienia się w oczekiwanie na działania nowych dyrektorów ośrodków kultury.

[wideo1]