Prawie tysiąc eksponatów zwierząt wodnych, w tym unikatowych gatunków, których nie spotkamy w Polsce i Europie, a w podziemiach sale akwarystyczne z rybami słodkowodnymi i morskimi z całego świata – na Wydziale Nauk o Żywności i Rybactwa Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego powstało Muzeum Ichtiologiczne. Jego uroczyste otwarcie odbędzie się 13 lutego br. (czwartek) o godz. 13.00 w budynku uczelni przy ul. Kazimierza Królewicza 4.
Wszystkie zbiory, które znalazły się w muzeum przez kilkanaście lat gromadzili pracownicy wydziału, podczas wypraw naukowych po całym świecie. Obecną aranżacją i odnowieniem zbiorów zajęli się m.in. prof. Beata Więcaszek, prof. Juliusz Chojnacki, dr inż. Sławomir Keszka oraz prof. Adam Tański.
– To muzeum będzie obowiązkowym punktem dla studentów naszego wydziału, ale nie tylko – mówi opiekun muzeum prof. Adam Tański. – Będziemy zapraszać do nas uczniów ze szczecińskich liceów oraz podstawówek, by poznali prawdziwe oblicze mórz i oceanów. Będzie to również świetna okazja do tego, by pokazać – szczególnie licealistom – co może im zaoferować nasz wydział.
Co będzie można zobaczyć w akademickim muzeum?
Pierwsza wystawa ma być poświęcona rekinom świata.
– W specjalnie przygotowanych gablotach zobaczymy rekina młota, kosogona żarłacza, kolenia, mustela, płaszczki z narządami elektrycznymi i korale w naturalnej scenerii – wymienia prof. Beata Więcaszek, która opracowywała projekty wystaw w muzeum. – Tu także znajdziemy złowionego w okolicach Nowej Funlandii w 1971 roku rekina polarnego, który mierzy 4 metry.
W nowym muzeum ZUT będzie można też obejrzeć zbiory ryb, które pokonują tysiące kilometrów, by odbyć tarło. Są to m.in. węgorze europejskie oraz minogi morskie – gatunki obecnie skrajnie zagrożone w basenie Morza Bałtyckiego.
W kolejnych gablotach znalazły się eksponaty naukowców z Wydziału Nauk o Żywności i Rybactwa ZUT, którzy uczestniczyli w badaniach Antarktydy. – Będą o nich opowiadały pięknie ilustrowane zdjęcia przyrody oraz niezwykłe eksponaty z półkuli południowej m.in. 4-metrowa szczęka wieloryba humbaka – mówi uczestnik wypraw prof. Juliusz Chojnacki.
Oprócz tego na wystawie organizowanej przez wydział, będzie można obejrzeć laboratoryjną wylęgarnię ryb oraz akwaria z rybami morskimi i słodkowodnymi m.in. błazenkami, pielęgnicami, rogatnicami i szpadelkami.
Uroczyste otwarcie Muzeum Ichtiologicznego rozpocznie się 13 lutego o godz. 13.00 w Auli im. prof. Aleksandra Winnickiego.
foto: Adam Tański
foto: Adam Tański
foto: Adam Tański
Komentarze
17