Kiedyś sortowano tutaj przesyłki pocztowe, później m.in. garażowano wózki akumulatorowe. Zabytkowy budynek wyremontowano w 2016 r., przy okazji przebudowy Dworca Głównego, ale przez kolejne lata stał pusty. Teraz wprowadza się tam Restauracja Lokalna, połączenie restauracji, bistro i kawiarni.

Projekt budynku odprawy pocztowej powstał w 1900 r. Sortowano tam przesyłki docierające na szczeciński dworzec. Do podziemi budynku prowadzi nawet specjalny tunel pocztowy pod peronami, który niedawno był odsłonięty podczas przebudowy torów. Od strony dzisiejszej ul. Kolumba poprowadzone były też tory dla tramwajów pocztowych.

Połączenie bistro i restauracji

Budynek został odrestaurowany w latach 2014-2016, gdy realizowano pierwszy etap przebudowy dworca. Długo jednak PKP S.A. nie mogło znaleźć najemców zainteresowanych tą lokalizacją. Do czasu aż wprowadzać zaczęła się tam Restauracja Lokalna. Zajęła lokal o powierzchni około 300 m2.

– To będzie połączenie bistro i restauracji. Miejsce zarówno dla osób, które chcą zjeść coś na szybko w drodze na pociąg, jak i dla wszystkich, którzy będą mieli więcej czasu, by spróbować naszej nowoczesnej kuchni polskiej - mówi Michał Brateus, menedżer w Restauracji Lokalnej.

Jak smakuje wino z Puszczy Bukowej?

Zgodnie z nazwą w restauracji nie zabraknie lokalnych nawiązań. Szczegóły menu pozostają jeszcze tajemnicą, ale na pewno będzie można wybierać wśród ryb, zarówno słodkowodnych, jak i morskich. Będzie można też np. spróbować wina powstającego w otulinie Puszczy Bukowej. Podstawą kuchni mają być produkty lokalnych dostawców. Oryginalny ma być również wystrój.

– Wszystko powstało z materiałów uzyskanych z recyclingu. Wykorzystaliśmy np. dużo desek z wagonów kolejowych. Są też elementy ze stali surowej i stali spawalniczej – nawiązania do Stoczni Szczecińskiej. Nasze logo przypomina słynne szczecińskie dźwigozaury, a jednocześnie zobaczyć można w ich sylwetkach żaglówkę i żurawia – opowiada Michał Brateus.

Otwarcie Restauracji Lokalnej planowane jest wstępnie na koniec lutego.