Miasto ogłosiło przetarg na przebudowę placu Batorego. W miejscu basenu przeciwpożarowego planowana jest fontanna, alejki z nową nawierzchnią mają prowadzić w kierunku placów z „grami podwórkowymi dla dzieci”, a wśród 130-letnich platanów zaprojektowano nowe nasadzenia uzupełniające.

Prace związane z zagospodarowaniem placu zapowiadane są już od dawna. Wystarczy powiedzieć, że Rada Osiedla Nowe Miasto stara się o przeforsowanie tego projektu już od 2011 roku. Wcześniej jednak brakowało pieniędzy na realizację, a w ostatnich miesiącach trwała aktualizacja projektu.

Efekt najwcześniej za około rok

Teraz dokumentacja jest gotowa i miasto ogłosiło przetarg na wykonawcę prac budowlanych. Zainteresowane firmy mogą składać oferty do 13 września. Zwycięzca postępowania będzie miał 10 miesięcy na wykonanie wszystkich prac. Musi się też zobowiązać do zapewnienia 5-letniej gwarancji i rękojmi.

Autorem projektu jest Witold Opaliński O2 Architekci. Zakłada on budowę fontanny w obrębie istniejącego basenu pożarowego, budowę placów zabaw, montaż oświetlenia parkowego oraz małej architektury.

Siedem podświetlanych strumieni i zewnętrzne plansze do gier

Fontannę zaplanowano w niecce na planie koła o średnicy 21 metrów. Rozmieszczonych zostanie tam 7 dysz. Ta centralna będzie wyrzucać wodę na wysokość 9 metrów, a jej strumień będzie podświetlany 6 reflektorami. Strumień z każdej z pozostałych 6 dysz będzie podświetlany 2 reflektorami, a maksymalną wysokość efektu wodnego przewidziano na 3,5 metra.

Projekt zakłada wykonanie dwóch ciągów pieszych o nawierzchni mineralnej wzdłuż dłuższych boków placu. Powstaną też małe, wewnętrzne place z grami podwórkowymi dla dzieci. Będą to zewnętrzne plansze do gier i zabaw połączone w zestawy.

Pojawią się nowe ławki, siedziska, kosze na śmieci i stojaki rowerowe. Planowane jest oświetlenie parkowe i monitoring. Na chodnikach oraz miejscach parkingowych po stronie wschodniej placu przewidziano wymianę nawierzchni.

Zachowane zostaną wszystkie platany

Nowe nasadzenia obejmować będą przede wszystkim krzewy, trawy i byliny, które będą uzupełnieniem historycznej zieleni. Na pl. Batorego rośnie bowiem 25 platanów klonolistnych, które mają około 130 lat. Są też 4 buki pospolite i 2 głogi jednoszyjkowe. Projekt zagospodarowania zieleni przygotowała Pracownia Architektury Krajobrazu Trzy Małe Drzewka.

Przypomnijmy, że pierwotnie na pl. Batorego planowane były zmiany w dużo szerszym zakresie. Poprzedni projekt zakładał budowę bardziej efektownej fontanny z wodnym tunelem, a także urządzenie czterech placów rekreacyjnych. Gdy w 2017 r. przyszło jednak do poszukiwania zainteresowanych wykonawców, okazało się, że realizacja tych planów kosztowałaby 8-9 mln zł. Magistrat uznał, że to zbyt dużo.

Plac Batorego przed wojną miał bardzo reprezentacyjny charakter. Świetnie widać to na zdjęciach z przełomu XIX i XX wieku.

Na zdjęciach sprzed 100 lat zachwyca, teraz zarasta trawą/fot. sedina.pl