Osada historyczna, obóz wojów, pokazy walk, warsztaty dawnych rzemieślników, obrzędy świętojańskie, koncerty, konkursy, legendy pomorskie – m. in. takie atrakcje czekają na uczestników tegorocznej Nocy Kupały. Widowiskowa impreza plenerowa na Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie odbędzie się już w najbliższy weekend, 22-23 czerwca.
Od kilkunastu lat Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie organizuje wydarzenie „Noc Kupały – tradycje świętojańskie” we współpracy z Drużyną Grodu Trzygłowa. Na zamkowym dziedzińcu powstaje replika osady wczesnośredniowiecznej, w której prezentowane są dawne rzemiosła (m.in. kowalstwo, tkactwo, ciesielstwo, lutnictwo, snycerstwo, skórnictwo, złotnictwo). Szczególnymi atrakcjami są pokazy obrzędów przesilenia letniego (w tym krzesania ognia za pomocą świdra ogniowego) oraz pokazy walk wojów. Wojowie Drużyny Trzygłowa wielokrotnie przez dwa dni prezentować będą uzbrojenie – miecze, topory, włócznie.
W sobotni wieczór (22 czerwca) po konkursie na najpiękniejszy wianek („preferowane są wianki z kwiatów polnych, a udział mogą wziąć wszystkie białogłowy bez względu na wiek”) szczecinianie i turyści przy akompaniamencie zespołów, wykonujących muzykę dawną oraz w towarzystwie wojów, powędrują nad Odrę, gdzie zgodnie z tradycją puszczą wianki.
W programie dwudniowego wydarzenia znalazły się również koncerty zespołów muzycznych i śpiewaczych z Polski i Niemiec. Na zamkowym dziedzińcu wystąpią m.in. Joanna Lacher z zespołem oraz grupy Spielleute Eygenart, Łada i Percival.
Atrakcją dla dzieci i dorosłych będzie spektakl „Całkiem niedawno, czyli mroki średniowiecza”. Jak zawsze podczas Nocy Kupały zamkowy przewodnik oprowadzi po dziedzińcach. Będą też spotkania z legendami związanymi z zamkiem, gryfem oraz dziejami Księstwa Pomorskiego. W tym roku po raz pierwszy wyruszy pieszy Rajd Kupały z metą na dziedzińcu Zamku (start 22 czerwca o godz. 12.00 z przystanku autobusowego linii 58, 59 przy ul. Grochowej na Golęcinie). Trasę opracował i poprowadzi Mirosław Wacewicz. Tego samego dnia (22 czerwca) zaplanowano też promocję nowej książki Igora Górewicza „Wojownicy Słowian. Drużyny i bitwy na lądzie i morzu”. Początek spotkania o godz. 16:45 w Kinie Zamek.
Ponadto w sobotę 22 czerwca na swoje stoisko edukacji historycznej z okazji Jubileuszu 100 lat Polskiego Złotego zaprasza Oddział Okręgowy NBP w Szczecinie.
Udział we wszystkich wydarzeniach Nocy Kupały w Szczecinie jest bezpłatny.
Organizator: Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie.
Konsultant ds. programowych: Igor Górewicz – Wojewoda Drużyny Grodu Trzygłowa.
Komentarze
3