– Obecnie problematyka wodoru jest bliższa zarówno przedsiębiorcom, jak i samorządowcom. Druga edycja naszej konferencji naukowo-technicznej to aktualizacja najważniejszych informacji w tym temacie, ale i szansa na zdobycie wiedzy od najwyższej klasy ekspertów oraz poznanie najlepszych praktyk. Jestem przekonana, że przed nami żywa dyskusja i wiele odkrywczych zagadnień – mówi prof. Marzena Frankowska, współorganizatorka konferencji H2Szczecin „Wodór Napędem Regionu”.

H2Szczecin już po raz drugi. „Wodór coraz powszechniejszym tematem gospodarczym”

Już 30 listopada 2023 w hotelu Courtyard by Marriott w Szczecinie odbędzie się druga konferencja naukowo-techniczna H2Szczecin „Wodór Napędem Regionu”. Pierwsza edycja okazała się wielkim sukcesem zarówno pod kątem merytorycznym, jak i frekwencyjnym. Kontynuacja jest pokłosiem dużego zainteresowania oraz faktu, że wodór staje się coraz powszechniejszym tematem gospodarczym, ważnym zarówno dla naukowców, jak i przedsiębiorców ora samorządowców.

30 listopada będzie można zdobyć dużo wiedzy na temat wodoru. Prelegenci podzielą się swoimi doświadczeniami, a także zweryfikują tezy i informacje o H2. Co dokładnie zaplanowano?

– Podczas drugiej odsłony naszej konferencji chcemy przekazać aktualną wiedzę na temat dobrych praktyk w samorządach oraz u dostawców technologii, prowadzonych badaniach naukowych oraz szerzej o rozwoju gospodarki wodorowej w Polsce i na świecie – mówi prof. Marzena Frankowska, współorganizatorka konferencji H2Szczecin „Wodór Napędem Regionu”. – W pierwszej sesji mamy w agendzie ekspertów zajmujących się planowaniem i finansowaniem przedsięwzięć wodorowych w skali ogólnopolskiej jak np. Ministerstwo Klimatu i Środowiska, Bank Gospodarstwa Krajowego czy Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, ale nie zabraknie także międzynarodowych podmiotów jak Air Products, Hynfra czy Port Hamburg, który jest hubem wodorowym łączącym Europę z resztą świata. Następnie, w sesji drugiej porozmawiamy o regionalnych dolinach wodorowych. Zaprosiliśmy przedstawicieli tych dolin, od Pomorza Zachodniego po Podkarpacie. Będzie więc mowa o koordynacji projektów wodorowych i dobrych praktykach. Będą z nami także przedstawiciele wiodących firm, między innymi z Grupy Orlen – dodaje.

Gorącymi aktualnie tematami są wykorzystanie wodoru w transporcie oraz odzyskiwanie z wodoru ciepła. Dlatego trzecia sesja dotyczyć będzie właśnie transportu, zarówno w ujęciu TSL, jak i komunikacji miejskiej. Swoje rozwiązania zaprezentują m.in. dostawcy wodoru dla transportu (Air Products), dostawcy autobusów (Mercedes – Daimler Buses) oraz samorządowcy wdrażający nowoczesne rozwiązania w Szczecinie, Poznaniu i Gorzowie Wlkp. Podjęta zostanie również kwestia finansowania niskoemisyjnego transportu (Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej).

– Z kolei w sesji czwartej będziemy zajmować się zastosowaniem wodoru w gospodarce komunalnej, głównie w ciepłownictwie. Naszymi gośćmi będą liderzy technologiczni z dużym doświadczeniem w tym zakresie (m.in. ENERTRAG, Szczecińska Energetyka Cieplna, CAC Engineering) oraz samorządowcy (z Koszalina i Wałcza) podejmujący ten nowatorski temat – zapowiada prof. Frankowska.

„Przez 12 miesięcy wydarzyło się wiele i wciąż liczymy na więcej”

Jak dodają eksperci Klastra METALIKA dla Przemysłu, zapotrzebowanie na informacje o wykorzystaniu, zdobywaniu i kosztach technologii wodorowych jest bardzo duże. Konferencja H2Szczecin „Wodór Napędem Regionu” ma oswoić przedsiębiorców i samorządowców z tematem, ale jednocześnie stanowić okazję do dyskusji. Ponadto wydarzenie da możliwość zaprezentowania odkryć i obserwacji naukowców z wielu ośrodków akademickich oraz zróżnicowanych perspektyw badawczych, co szczególnie wspiera Uniwersytet Szczeciński.

– Przez ten rok wiele się wydarzyło. Nasza konferencja jest platformą wymiany wiedzy na temat wodoru i sieciowania współpracy. Samorządy decydują się np. na wprowadzanie inwestycji wodorowych, testowane są autobusy wodorowe, prowadzone są dyskusje o wodorze w ciepłownictwie komunalnym. Naukowcy oceniają dla przedsiębiorców potencjał wykorzystania zielonego wodoru. Widzimy to zarówno w Szczecinie i województwie zachodniopomorskim, a także w wielu innych miastach i regionach. Przez 12 miesięcy wydarzyło się wiele i wciąż liczymy na więcej – mówi prof. Marzena Frankowska.

II Konferencja H2Szczecin „Wodór Napędem Regionu” odbędzie się 30 listopada. Rejestracja na wydarzenie możliwa jest za pośrednictwem strony https://h2szczecin.pl/.

Portal wSzczecinie.pl jest patronem medialnym wydarzenia.