Nikt nie złożył oferty w przetargu na sprzedaż zabytkowego kompleksu dawnego domu dziecka przy ul. Walecznych w Zdrojach. Miasto podejmie kolejną próbę zbycia tej nieruchomości.
Przetarg dotyczył 9-hektarowej działki w parku wraz ze stojącymi na niej 7 budynkami należącymi w przeszłości do domu dziecka „Zielony Dwór”. Cenę wywoławczą ustalono na poziomie 12 milionów złotych, ale w części obejmującej zakup zabytkowych budynków licytujący mógł liczyć na 50-procentową bonifikatę. Nowy właściciel musiał się też zobowiązać do rozpoczęcia remontu w czasie 2 lat. Takie warunki nie okazały się zachęcające.
- Nie wpłynęła żadna oferta na nabycie tej nieruchomości – poinformowała Sylwia Cyza-Słomska z Urzędu Miasta.
Urzędnicy zapowiadają, że przetarg zostanie powtórzony. Po analizie zapadną decyzję o ewentualnej zmianie warunków sprzedaży, np. obniżeniu ceny wywoławczej.
Zabytkowa zabudowa w urokliwym parku
Pierwsze zachowane do dziś zabudowania dworu przy ul. Walecznych 23 powstały pod koniec XIX-wieku. Prowadzono tam Sanatorium Buchheide, a później Dom Opieki nad Dzieckiem „Diakonis”, cały czas rozbudowując kompleks.
Jak podaje Marek Łuczak w książce „Szczecin Zdroje”, po wojnie dwór długo stał pusty. Dopiero w 1954 r., z inicjatywy Stowarzyszenia Obrony Granic na Odrze i Nysie, utworzono w tym miejscu Dom Dziecka im. Adama Mickiewicza. Placówkę zlikwidowano w 2012 r., gdy prowadzenie tak dużych domów dziecka uznano za nieefektywne.
Historyczna zabudowa wpisana jest do wojewódzkiego rejestru zabytków. Ochroną objęte są zwłaszcza: tzw. budynek „czerwony” (z końca XIX wieku), budynek główny „Zielonego Dworu” (1922-23), tzw. budynek „żółty”, budynek dawnej lodowni oraz założenia kompozycyjne ogrodu.
Komentarze
33