Młodzież z całej Europy, gimnazjaliści, studenci, ale również osoby w sile wieku. Każdy, dzięki stowarzyszeniu POLITES, może znaleźć swoje miejsce, by realizować się w wolontariacie.
Stowarzyszenie mieści się w kamienicy przy ul. Dworcowej 19. Zajmuje się popularyzowaniem idei wolontariatu oraz edukacją pozaformalną. Stwarza warunki do uczestnictwa w życiu publicznym. Trudno zliczyć ile osób przez ostatnie 15 lat zostało skojarzonych dzięki pośrednictwu POLITES z szukającymi wsparcia instytucjami, firmami i pojedynczymi potrzebującymi.

- Od lat staramy się budować społeczeństwo obywatelskie – mówi Anna Biały, specjalistka ds. wolontariatu w Stowarzyszeniu. - Od 2006 roku prowadzimy Regionalne Centrum Wolontariatu. Każda osoba może skorzystać z naszej oferty, każda w wybranym przez siebie zakresie. Jednocześnie zapraszamy do współpracy wszystkie organizacje i firmy, które chcą prowadzić wolontariat.

Zakres działań POLITES jest bardzo szeroki. Obejmuje również organizację warsztatów i szkoleń, doradztwo przy tworzeniu i w działaniu Szkolnych Klubów Wolontariusza. To również realizacja popularnych od lat programów dla dzieci i młodzieży: Pierwsza Pomoc w Lekcjach oraz Starszy Brat, Starsza Siostra; W ich ramach wolontariusze pomagają dzieciom i młodzieży w nauce, udzielają im wsparcia w wielu życiowych sytuacjach, czy po prostu spędzają z nimi czas. Nowością jest inicjatywa Przyszywana Babcia, Przyszywany Dziadek.

- Wszyscy wiemy jak wielki wpływ na rozwój dzieci mają ich babcie i dziadkowie. Dlatego szukamy takich osób, które chciałyby za naszym pośrednictwem zbudować relację z młodzieżą – mówi Katarzyna Michałek, specjalistka ds. wolontariatu. – Za nami już warsztaty zatytułowane „Muzyka łączy pokolenia”, a 23 lutego zapraszamy na „Latający dywan”, Z różnych materiałów stworzymy olbrzymi dywan. Ale to tylko pretekst, by osoby z różnych pokoleń wspólnie spędziły czas, wymieniły się opowieściami.

POLITES prowadzi również projekty wolontariatu europejskiego realizowanego w ramach Erasmus+ Młodzież. W tym roku ze Stowarzyszeniem współpracuje 17 wolontariuszy z różnych krajów w całej Europy. To młodzi ludzie w wieku od 17 do 30 lat. Uczestniczą najczęściej w warsztatach dla dzieci i młodzieży, organizują zajęcia edukacyjne, pomagają w nauce języków, opowiadają o tradycjach i kulturze w swoich państwach..

Współpracownicy Stowarzyszeniem POLITES o wolontariacie:

Stanisław Dębski (Pan Kitka) – wolontariusz

Angażuję się na terenie Szczecina (i nie tylko) w bardzo wiele akcji. Pomagam osobom chorym na stwardnienie rozsiane, bezdomnym, ludziom zmagającym się z uzależnieniami, czy po prostu chorym nie będącym w stanie wyjść z domu. Nie siedzę za biurkiem, lecz jestem wśród nich. Nigdy nikogo nie oceniam, nie zastanawiam się co doprowadziło ich do takiej sytuacji życiowej. Najważniejsza jest rozmowa z nimi, choć nie zawsze jest to łatwe. Dzięki wolontariatowi odnalazłem w sobie człowieka. To zresztą nie ja szukałem POLITES-u, tylko POLITES znalazł mnie.

Dawid Baczkowski - wolontariusz
Chodzę do Gimnazjum nr 34, do klasy z wolontariatem. Poznaję tam jak można w jego ramach działać i zachęcam innych do takiego działania. Trudno zliczyć, ile akcji już przeprowadziliśmy wspólnie z kolegami. Bardzo ważne jest dla nas to, że możemy pomagać innym. Daje to nam dużo radości. Często wspieramy młodszych kolegów, pomagając im odrabiać lekcje, czy wspólnie spędzając czas.

Daria Dimitriu (Ukraina) – wolontariusz europejski
Bardzo podoba mi się, to że w Szczecinie mogę współpracować z 16 innymi wolontariuszami z całej Europy. Ten rok w wolontariacie poświęcony jest prawom człowieka i demokracji, a to bardzo ważne dla mnie tematy. W lutym, w ferie, przygotowujemy zajęcia dla młodzieży (Culture shake), podczas których będziemy zachęcać do wspólnej aktywności, opowiadać o państwach, z których pochodzimy.

Gesine Werner (Niemcy) – wolontariusz europejski
Przyjechałam do Szczecina na roczny projekt wolontariatu. Jestem współorganizatorką i uczestniczką wielu akcji. Podczas prezentacji w szkołach przybliżamy uczniom ideę wolontariatu. Wspólnie z koleżanką wspieramy trzy dziewczynki (trojaczki), które regularnie odwiedzamy, odrabiamy razem lekcje, bawimy się. Poza tym pomagam innym w nauce języka niemieckiego. Wkrótce jedziemy do Prenzlau w Niemczech na spotkanie w ośrodku dla uchodźców, gdzie chcemy integrować się w międzykulturowym gronie, przeprowadzać zajęcia sportowe i artystyczne. A w przyszłości planujemy zorganizowanie dwóch konferencji dla młodych ludzi: „Yes for creation” [promowanie kreatywnej nauki – red.] i „Youth asks questions” [w Schwerinie, w międzynarodowym gronie, młodzi ludzie dyskutować będą z politykami i o polityce- red.].

Crisitna Perez Bueno (Hiszpania) – wolontariusz europejski
Pochodzę z miejscowości położonej 2,5 godziny jazdy od Madrytu. W zeszłym roku skończyłam studia dziennikarskie, ale trudno było mi od razu znaleźć pracę w swojej specjalizacji. Dlatego zdecydowałam się przyjechać do Polski, poznać nową kulturę, ciekawych ludzi. Zdobyć tutaj doświadczenie i wiedzę. Gdy przyjechałam do Szczecina w październiku byłam zaskoczona, że nie jest tutaj wcale tak zimno, jak mówią. I świeci nawet słońce (śmiech).


Najbliższe wydarzenia w Centrum Wolontariatu:

Szkolenie „Zarządzanie Wolontariuszami w Szkole”, które odbędzie się 8 lutego w godz. 9-17 w siedzibie Stowarzyszenia POLITES.

Bezpłatne szkolenie skierowane jest do osób reprezentujących placówki oświatowe, które zainteresowane są organizowaniem i prowadzeniem Szkolnych Klubów Wolontariusza. Celem szkolenia jest wyposażenie uczestników/czki w wiedzę oraz umiejętności niezbędne do prawidłowego zarządzania wolontariuszami.



Latający Dywan - czwartek, 23 lutego godz. 17:00

Międzypokoleniowe warsztaty twórcze, podczas których uczestnicy dzieląc się opowieściami, czy kreując nowe historie, wspólnie wykonają dywan, który upiększy przestrzeń kolejnych spotkań. Na wydarzenie zapraszamy osoby zainteresowane działaniem w programach Przyszywana Babcia Przyszywany Dziadek, Starszy Brat Starsza Siostra i wszystkich, którzy lubią twórczo spędzać czas. Latający Dywan powstanie w formie upcyklingu, ze starych koszulek. Każdego, kto chciałby przeznaczyć t-shirty, które wyszły z mody zapraszamy do przyniesienia ich do POLITESU.

Akcja kooperacja - poniedziałek, 27 lutego, godz. 14:00.

Spotkanie dla przedstawicieli organizacji pozarządowych i innych podmiotów, które współpracują lub chcą podjąć współpracę z wolontariuszami dotyczące potrzeb, trudności, wyzwań i możliwości stojących przed organizacją współpracującą z wolontariuszami. Na spotkanie zapraszamy wszystkich, którzy chcą wzmocnić współpracę w zakresie wolontariatu i którzy są zainteresowani szczecińskim programem aktywizacji zawodowej przez wolontariat.

Wolontariat w pierwszych krokach - 28 lutego godz. 17:00.

Warsztat wprowadzający dla wszystkich, którzy chcą zacząć swoją przygodę z wolontariatem.